Czech It: Nichi Mlebom

Nichi Mlebom Nichi Mlebom foto: Eva Brunclíková

 „Kapitalismus se po třech pivech zdá jako ještě větší nesmysl.” 
Nichi Mlebom o své tvorbě, životě na turné i křehkosti psychického zdraví

Za podivným pseudonymem Nichi Mlebom se skrývá relativně čerstvý přírůstek české scény, producent, písničkář a kytarista Julian Werl, který pochází z Grazu. Do Brna se přestěhoval na sklonku roku 2019, několik měsíců před tím, než všepohlcující pandemie zcela změnila jeho dosavadní život. Ten se skládal hlavně z benzínek, malých šaten a hodin za volantem. „Dělat tour managera tě opravdu naučí, jak strávit měsíce se stejnými lidmi v těch nejtěsnějších místech a nezabít se (smích). Někdy mi to chybí, ale život se mění a jsem nyní naopak rád za klid a pohodlí, které mi Brno poskytlo.” 

V Brně našel novou rodinu, spřátelil se s místními sinks, produkoval jim debutové album a velmi si jich váží, především pro nesobecký přístup k tvorbě a hudební zručnost. „Dá se říct, že jsem měl obrovské štěstí na lidi. Moje nová kapela je naprosto skvělá a nikdy bych nečekal, že se moje písničky dočkají kapelního ztvárnění tak brzy. Vendula a Antonín (sinks) jen hrábnou do strun a dějí se magické věci, Peter (Kušnírik, True Fir, ex-Nikander a Inheritance) je jeden z nejvšestrannějších bubeníků, které znám.”

Nichi vydal své první album 1. října a přirozeně jsme se dali do řeči o procesu nahrávání i tématech rezonujících napříč emotivními texty. Vkusná chytlavost skladeb, které mají neobyčejnou sílu, je výsledkem asi dvouleté práce. „Většina písniček vznikla vlastně náhodou. Vždycky, když jsem měl prostor a čas, nahrál jsem si nějaké bicí patterny nebo přechody, abych doma nejamoval pouze do programovaných beatů. Po čase jsem zjistil, že mám materiál na celé album.” Zkušenější ucho vycítí kouzla postprodukce, ale nahrávka má velmi citlivý a živý zvuk. „Všechno se pak dělo víceméně přirozeně. Čirá radost z hudby dala vzniknout mojí živé kapele, se kterou nyní můžeme jezdit po krásných klubech a místech v České republice i mimo ni.” Hovořili jsme taky o tom, jak Julian vnímá český koncertní provoz. „Byl jsem nesmírně překvapen, jak funguje česká scéna. Když člověk slušně napíše o vystoupení, většinou bez problému zabookuje koncert i v sebemenším městě. To je zkrátka neuvěřitelné. Něco takového třeba v Rakousku skoro nefunguje.”

Aktivity kolem vlastního alba však nejsou to jediné, co Nichiho nyní pohání kreativně kupředu. Krom zmíněné desky sinks, kterou produkoval a míchal, spolupracoval i s Mikulášem Hamerlou z Laokoon a chystá se mixovat zatím formující se sólový projekt Antonína Miky ze sinks. „V Česku je tolik talentovaných a kreativních lidí, kteří tvoří netuctovou hudbu a umění. Jsou to opravdové osobnosti a baví mě realizovat se v tomto prostředí. Stejně tak jsem nadšený z lidí, kteří na ty koncerty chodí. Je jich spoustu a zájem o živou hudbu je tu fakt velký.” Mimo vlastní hudbu zúročuje Nichi i své promotérské zkušenosti. S Vendulou rozjeli Bed People Booking a v rámci svých promotérských aktivit uspořádali už několik akcí pro české i zahraniční kapely v brněnském Bajkazylu. Za zmínku stojí skvělé koncerty Favorite Obsession, Tamara, polských Javva či Johny & The Rotten. „Je to opravdu DIY přátelský projekt. Naším cílem je kamarádit se s kapelami, jež máme rádi a nechat se inspirovat místní scénou, která je velmi bohatá.”

V naší konverzaci jsme se dostali i do lehce osobní roviny a do kritiky systému, který příliš nehledí na křehkost psychického zdraví. Jakkoli se může zdát toto téma palčivé umělcům samotným, vypadá to, že kapitalismus příliš nepočítá s duševním pohodlím jako s důležitým aspektem každodennosti. „Život v depresi, s panickými záchvaty či úzkostmi může být velmi složitý. Sám mám zkušenost s tím, že sebemenší negativní podnět mě donutil se uzavřít a vyhodit stovky hodin práce do koše s tím, že nestojím absolutně za nic. Myslím, že je to nebezpečný rys moderního světa. Všechno je hrozně rychlý a ne každý je stavěný na tlak a nápor společnosti, která diktuje, že co nevydělává, nemá v ní místo. Peníze celkově ovlivňují už tak velkou část našich životů a pro někoho můžou vnitřní boje znamenat naprosté zlomení a rozklad. Doufám, že se diskuze na toto téma více probudí.”

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.