Ostře sledované songy: The Acid – Basic Instinct

The Acid možná budou jedním z nejvýraznějších debutujících jmen pro rok 2014. Zpočátku naprosto tajemné trio, které spojuje vlivy od Jamese Blakea přes Radiohead po Animal Collective, se pomalu poodhaluje a na červenec chystá debutové album.

Ostře sledované songy: Kalle - My Lost Child

Táborští Kalle (zpěvačka Veronika Buriánková a kytarista David Zeman) vydali před několika dny svou debutovou nahrávku Live From the Room. A už teď lze spekulovat, zdali se silnější prvotina v Česku letos vůbec objeví. Moc tomu nevěřím.

Ostře sledované songy: Teleman – 23 Floors Up

Předvídat úspěch dosud nevydaného materiálu je vždycky ošemetné, ale v případě Teleman (a jejich jméno má mnohem více společného s Kraftwerk než s německým skladatelem Georgem Philippem Telemannem), se není čeho bát.

Ostře sledované songy: Lesní zvěř – Ještě je co ztratit (feat. Jan Těsnohlídek ml.)

Lesní zvěř s novou deskou Movable Feasts baví, míchá emocemi a v jistém bodě i přesahuje směrem k současné literární produkci. Činí tak ve skladbě Ještě je co ztratit, k níž namaloval vizuální kabát umělecký všuměl Kittchen.

Ostře sledované songy: John Frusciante - Crowded

John Frusciante se po nějaké době vrací s dalším experimentálním kouskem - nová deska nese název Enclosure a překvapivě je v porovnání s jeho posledními počiny i vcelku přístupná.

Ostře sledované songy: For you Katrina - Seer Whisper To My Ear

O Janu Durinovi se zatím hovořilo především jako o fotografovi napětí a existenční úzkosti – jeho portréty jsou obnažené i psychicky, projev násilí vždy vyvěrá i mimo jizvy. For You, Katrina.

Ostře sledované songy: Peace – World Pleasure

Peace jsou v současnosti asi nejstylovější britská kapela, jakou vůbec můžete znát. Čím že to? Jejich hudební kreace si berou to nejlepší z minulosti, od leopardích kožichů, přes psychedelické kytary, funky rytmy, až k eleganci Suede. Žádostivý a trochu líný vokál Harryho Koissera, který si svým seladonstvím nezadá s Alexem Turnerem, je však vyčleňuje z dosud slyšeného.

Ostře sledované songy: Lesní zvěř – Kavka Airlines

Nespoutaná pestrobarevná hudební imaginace Lesní zvěře má nového pokračování. S výraznými nu-jazzovými konturami, avšak ve skutečnosti žánrově nespoutané, v improvizaci a nástrojové exhibici si libující trio se po pěti letech vrací s novou deskou.

Ostře sledované songy: Artur Rojek - Beksa

Artur Rojek, někdejší vůdce Myslovitz a polských legend Lenny Valentino, dnes otec OFF Festivalu a jeden z velkých hybatelů nejméně polské alternativní hudby, vyjde z ústraní na jaře.

Ostře sledované songy: Connan Mockasin – Forever Dolphin Love

Nový Zéland už dal o sobě vědět mockrát. V poslední době třeba díky Lorde nebo The Naked And Famous. Ale jsou tam i méně nápadní kreativci, kteří na první pohled mohou vypadat jako z jiné planety, když jim však dáte šanci, zjistíte, že se v jejich uměleckém vyjádření skrývá mnoho.

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.