Václav J. Václav J.

Echolokátor: Václav J. - Eyjan

Pod monikerem Václav J. se skrývá Vojtěch Veselý (Billow), hudebník z Veselí nad Moravou, poslední roky usídlený v Praze. Singl Eyjan není čerstvou novinkou, původně vyšel už koncem roku 2015, nicméně fyzického vydání se dočkal až nyní.

A to rovnou speciálního – pod záštitou Václava Juráska vyšla skladba na kazetě, k písni navíc několik umělců stvořilo díla inspirovaná jejím poslechem. Připojili se tak třeba Marta Sigríður z Islandu, Palma z Leto či Martin Cáb, jehož kresba zdobí digitální cover singlu. Právě u Cába ve vinném sklípku v Blatnici (nedaleko Veselí) se vernisáž spojená se křtem koncem března odehrála.

Václav J. aktivně (a nenápadně) sype materiál na Bandcamp – letos na podzim vydal instrumentální EP Komáři a velbloudi, předtím to bylo EP Tro či rozverná nahrávka Týden.

Zlověstnou atmosféru Eyjana formuje temný syntezátor, místy „westernová“ kytara a sesbírané útržky z rádia/televize. Nejdůležitější složkou skladby ale zůstává samotný text. „Co stojí nepevně, to vítr vyviklá / A nápor vichrů vyvrátí z kořene,“ zpívá Václav J. v refrénu, během něhož ze sebe skladba paradoxně onu plíživou „zlověstnost“ (alespoň hudebně) na chvíli setřese.

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.