Echolokátor: Václav J. - Eyjan

Václav J. Václav J.

Pod monikerem Václav J. se skrývá Vojtěch Veselý (Billow), hudebník z Veselí nad Moravou, poslední roky usídlený v Praze. Singl Eyjan není čerstvou novinkou, původně vyšel už koncem roku 2015, nicméně fyzického vydání se dočkal až nyní.

A to rovnou speciálního – pod záštitou Václava Juráska vyšla skladba na kazetě, k písni navíc několik umělců stvořilo díla inspirovaná jejím poslechem. Připojili se tak třeba Marta Sigríður z Islandu, Palma z Leto či Martin Cáb, jehož kresba zdobí digitální cover singlu. Právě u Cába ve vinném sklípku v Blatnici (nedaleko Veselí) se vernisáž spojená se křtem koncem března odehrála.

Václav J. aktivně (a nenápadně) sype materiál na Bandcamp – letos na podzim vydal instrumentální EP Komáři a velbloudi, předtím to bylo EP Tro či rozverná nahrávka Týden.

Zlověstnou atmosféru Eyjana formuje temný syntezátor, místy „westernová“ kytara a sesbírané útržky z rádia/televize. Nejdůležitější složkou skladby ale zůstává samotný text. „Co stojí nepevně, to vítr vyviklá / A nápor vichrů vyvrátí z kořene,“ zpívá Václav J. v refrénu, během něhož ze sebe skladba paradoxně onu plíživou „zlověstnost“ (alespoň hudebně) na chvíli setřese.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.