Ostře sledované songy: Abbé Brémond Ensemble – Falina

Abbé Brémond Ensemble Abbé Brémond Ensemble

Hudební symbolistní avantgarda z nitra ryzí české přírody, extrahování nitek příběhů z opuštěných stop, myslivost nové generace, k níž není zapotřebí ani luk, ani kamizolu, ale jen nekonečně obrazotvornou mysl. Nenápadný ambientní experimentální počin The Roe Deer Tracks (Podoby srních stop), za nímž stojí pražský soubor Abbé Brémond Ensemble, zaměřující se na specifické hudebně-literární prostorové performance, je imaginativní zvukovou výpravou, která rozehrává podmanivé víření asociací a náš pravidelný seriál Ostře sledovaných songů vrhá do dosud neprobádaných hudebních sfér.

Abbé Brémond Ensemble se za dvanáct let své existence dostal od osobitých interpretací a provedení ponurých tendencí Nezvalova poetismu, průniků Dante Alighieriho a Johna Miltona přes první experimentální hudební kompozice inspirované Čingizem Ajtmatovem, Antoinem de Saint-Exupérym či Sylvií Plath až ke zcela abstraktnímu hudebnímu uchopení absolutní poezie. The Roe Deer Tracks lze považovat za vrchol těchto snah a úmyslů, který, ač složen již před deseti lety a pozvolně se šířící již ve dvou poloutajených edicích, teprve nyní vyplouvá na povrch s neomezenou dostupností.

Využíváním ruchů z rádia a slepenci zvukových fragmentů mohou The Roe Deer Tracks do jisté míry připomenout postupy The Books. Abbé Brémond Ensemble však zachází dál. Nejde mu o vytváření soudružných melodií, které se uhnízdí v hlavě; jde mu o rozprostírání vizuálních chapadel, v nichž se soustředí na vetkání asociací z ticha přírody do notové osnovy nestabilní a pomíjivé jako stopy samotné; jde mu o roztříštění kompozice přes sluchátka do uší a dále do hlavy, kde se nám začne roztáčet nezadržitelná a pokaždé zcela jedinečná nekonečná semióza, centrifuga obrazů.

„Dvanáct skladeb jsem složil s cílem vzbudit každou z těchto miniatur scénický či krajinný dojem usouvztažněný s iluzí pohybu, který je možné vyčíst ze zvířecích stop v přírodě. Různé ideální záznamy (nejen) srních stop jsem si zvolil jako partitury, které jsem hudebně interpretoval jako událost.“ popisuje vznik Srních stop , mozek Abbé Brémond Ensemble.

Ostře sledované songy k vám posíláme každé pondělí v podvečer na našem facebookovém profilu.

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.