Kvietah Kvietah foto: Denisa Rysová

Premiéra: Kvietah o touze nic neřešit, a přitom všechno zažít

Písničkářka Magdalena Fendrychová alias Kvietah chystá debutové album, které letos vyjde u Divností. Hejno černejch koček avizuje singlem Šampaň a vychází spolu s klipem, který vznikl v pražském Fuchsu. Vypráví příběh jedné párty končící svítáním a popisuje potřebu po absolutní volnosti a nezávislosti na jiných lidech, a přitom potřebu někam patřit a s někým souznít.

Její současný pseudonym je variací typicky českého jména Květa s anglickým „h” na konci. „Pojmenování je symbolické, protože píšu někdy dvojjazyčně, a současně je to narážka na popularitu anglických textů na české hudební scéně,” objasňuje dvaadvacetiletá hudebnice, která skládá a hraje od jedenácti a dříve vystupovala se skupinami jako White Russian Milkshake, May The Way anebo Horror make up set. Za sebou má také koncert s Beatou Hlavenkovou.

Chystané album Hejno černejch koček je rozvinutím stejnojmenné skladby. „Měla jsem poslední rok a půl pocit, že mám hroznou smůlu, i když si samozřejmě uvědomuju, že je to v mojí pozici zajištěného mileniála trochu rouhání. Černé kočky jsou symbolem smůly a zároveň mám kočky hrozně ráda, jsou pro mě spíš ztělesněním volnosti a odvahy, i proto jsem ten název zvolila.”

Z velké části debut vznikal v době lockdownu, písně jsou tak o tom, co se během něj dělo a nedělo. „O tom, jak jsem si na začátku doby covidové zlomila srdce, o dumpstření v Rohlíku, abychom i po ztrátě brigád měly se spolubydlící co jíst, o tom, jaké to je chtít něčeho dosáhnout a uvědomovat si absurditu tohohle přání a tak dál,” říká Kvietah o písních, které zachycují pocity jí samé a lidí kolem ní. 

K Divnostem, u nichž prvotina vyjde na podzim, se dostala na doporučení Jakuba Čermáka (Cermaque). S ohlášením alba Kvietah spouští kampaň, v rámci níž chce vybrat prostředky na jeho dokončení a vydání. Na otázku, kdy ji uvidíme živě, odpovídá, že pár rozjednaných koncertů už je, ale dnes nic jisté není.

„Fascinuje mě konstantní touha mojí generace věci neřešit, zároveň však zažít všechno. Nakonec nastupuje jistá netečnost pramenící z nekonečna možností, které máme. I o tom je Šampaň,” přibližuje první skladbu.

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.