Zatímco usrkáváte limonádu s ledem, v oblasti Arktidy tají ledovce. To ostatně není žádná novinka, mluví se o tom už dlouho. Organizace Greenpeace ale znovu volá o pomoc a vysílá do světa petici, jejíž podepsání by mohlo v arktických vodách zakázat těžbu ropy a intenzivní rybolov a zajistit zřízení přírodní rezervace. Do kampaně se zapojil i skladatel Ludovico Einaudi a ocitl se přímo v centru dění.

Na začátek tohoto týdne bylo dobré se těšit hned z několika důvodů. Nejen že začalo léto, ale navíc vyšla velmi vyhlížená deska dvojice ba:zel. Takže až vás omrzí slunce, voda a zmrzliny a budete chtít sáhnout po něčem temnějším, přímo se nabízí dlouhohrající debut Eye draw​(​s) the line.

Zatímco si Eggnoise dávají pauzu, jejich zakládající člen Ondřej Galuška pracuje na projektu The Odd Gifts. Album pojmenované Migrant Songs je plánováno na 30. srpna, nicméně na světě už je první singl Migrant Song.

Polsko, Łódź. Právě odtamtud zní hudba Daniela Spaleniaka. On sám ji charakterizuje jako kombinaci alternativního rocku, folku a blues, zapomíná ale dodat, že jde o skladby napěchované lákavě potemnělou atmosférou.

Do loňského debutu Dětí mezi reprákama jsme se zamilovali, a tak netrpělivě čekáme na pokračování. Dominik Zezula má naštěstí nápadů mnoho, takže deska s pořadovým číslem dvě se objeví ani ne s ročním odstupem, už 18. září. Stejně jako debut vyjde i novinka u Červeného koně.

Váhali jste, jestli se vyplatí strávit začátek srpna na jižní Moravě? Beseda u Bigbítu teď přišla s argumentem, který vás může přesvědčit. Takže – kdo si dá Jaga Jazzist?

Na necelé čtyři minuty se odpoutejte od pozemských starostí a vydejte se do šera a do mlh, do tajuplného jezerního kraje. Nápaditý poetický příběh o bájném tvorovi vznikl pod rukama Jana Bubeníčka (a je to úryvek z jeho celovečerního filmu Smrtelné historky). Skladbu B-A-C-H najdete na albu Worx and Reworx, které Clarinet Factory vydali v roce 2014. Klip by měl být poslední tečkou za ním, čtveřice se totiž na podzim hodlá vrhnout na natáčení nové desky.

Jak zní folkový Amsterdam? Zavřít okna, zavřít dveře, všechno utěsnit, zhasnout světlo – a až teď zmáčknout tlačítko play. Ponořte se do tmy s nizozemskou písničkářkou Pitou. Její průzračný hlas rázem naplní celý pokoj a s trochou představivosti vás během tří a půl minuty přenese do různých míst.

Dobré zprávy zní z Británie, Neil Cowley Trio přicházejí s novým singlem. A kdo čeká obvyklý rozdováděný jazzový kousek, má smůlu. Londýnská trojice tentokrát vsadila na minimalistickou romantickou ukolébavku skoro až klasického střihu. Výborně ji dokresluje jednoduše pojatý videoklip.

Některé věci jsou hodně návykové, třeba tenhle hit od Brodky. A tak máme radost, že se polská zpěvačka naplno pustila do psaní nového materiálu. Vlastně už je všechno skoro hotovo, nová deska pojmenovaná Clashes vyjde už v pátek 13. května. V porovnání s již vydaným singlem Horses u nás zatím co do neustálého nutkání klikat znovu a znovu na tlačítko play vítězí Varsovie, jsme ale jako na trní, jak nakonec novinka dopadne.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.