Videa ze „zkušebny“ Fair Price Music Live Sessions mají nový, tentokrát zahraniční přírůstek – chicagského rappera Serengetiho. Klikejte a poslouchejte, případně si do playlistu hned zařaďte jeho projekt Sisyphus (spolupráci se Son Luxem a Sufjanem Stevensem). Uniknout by vám neměla ani společná deska s písničkářem Sicker Manem pojmenovaná Saal a taky její chystaný nástupce, který se narodí během pár dnů.

Od návratu z nezapomenutelné buskerské dovolené uplynul už nějaký čas, a tak písničkář Jakub Čermák zase nastřádal dostatek materiálu na nové album. Desku pojmenoval výstižně: Neboj. „Mám pocit, že se lidi zbytečně moc bojej,“ uvažuje Čermák a dodává: „Strach je určitě užitečný evoluční instrument. Ale pokud převládá, pokud se stává hlavní hybnou silou a pocitem člověka, představuje strach především jed, toxickou nákazu, která se navíc rychle šíří dál a zabíjí vše, co lze mít na bytí člověkem rád.

Mrazivé počasí znamená, že je dobré se někam schovat. Ideálně třeba do brněnského Kabinetu Múz, kde je na sobotní odpoledne, večer a noc naplánován pátý ročník multižánrového festivalu Degeneration Next. Program nabízí pestrý průřez (středo)evropskou alternativou.

„Jdu zahradou / a zakopávám o rouru / do země vyrývám hubou ďouru, / zahrado, zahrado, zahrado / co to je za vzpouru?“ začíná první skladba na albu Rural Pop, jedné z nejzajímavějších nahrávek, které se letos na české alternativní scéně urodily. Konzervativcům nedoporučujeme. Je to hudba, o níž se možná dost dlouho (nebo vlastně pořád) nebudete moct rozhodnout, jestli je geniální, nebo úplně pitomá.

Jestli se chcete dozvědět něco o ukrajinské hudební scéně, neměli byste minout kapelu DachaBracha (moderně a experimentálně interpretují lidové písně) a zpěvačku Jamalu (letos zvítězila v Eurovizi se skladbou o deportaci Krymských Tatarů v roce 1944). Tihle hudebníci, kteří na Ukrajině patří mezi nejskloňovanější jména, teď společně nahráli mystickou skladbu Zamanyly, napěchovanou symboly a mytologií. Nechejte se taky zlákat a ponořte se do ní.

V rámci mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky se u nás už ve středu večer představí ukrajinské divadlo DAKH. Přijede s exkluzivním představením Sny o zapomenutých cestách.

S tím, jak soumrak padá na města a krajinu čím dál dřív, roste i důležitost té správné hudby ve vašem přehrávači. Hidden Orchestra jsou se svými variacemi a kombinacemi nové klasiky, elektroniky a experimentu dokonalým doprovodem k nočnímu rozjímání nebo dokonce k dodělávání zásob studijních/pracovních povinností.

Abychom se psychicky připravili na to ochlazení, co má přijít, vybíráme pro dnešek video, ve kterém jsou rampouchy, sníh a šedivé nebe. Respektive, úplně nejvíc ze všeho vlastně chceme „jen“ připomenout, že Kateřina Koutná alias Makak má novou skladbu a klip, to s tou zimou je navíc. (S Makakem jsme letos na jaře spáchali Czech it, takže pokud vám tohle jméno nic neříká, klikejte, čtěte, seznamte se.)

Je příjemnou tradicí, že s podzimem a začátkem semestru se program Jazz Tibet Clubu zaplňuje k prasknutí. Ani letos to naštěstí nebude jinak. Hned první říjnový týden se na pódiu vystřídá pět českých kapel. Nejprve olomoucké publikum čeká dvojkoncert WWW a Vložte kočku, který bude v režii Radia Wave v rámci festivalu Prix Bohemia Radio.

Máte náladu na dream pop, shoegaze či psychedelii? Pětice Living Hour z kanadského Winnipegu přijede v rámci dlouhého podzimního americko-evropského turné do Prahy, aby představila svůj eponymní debut vydaný letos v únoru. Přijďte, ten pravý podzim začíná v neděli večer na strahovské Sedmičce. (Ostatně, na utápění se v nostalgických vzpomínkách a mlhavých snech je ideální čas vždycky.)

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.