No Date. Skladba, která vždycky na koncertech Acute Dose svou přelévanou gradací a nápaditými riffy pořádně zatopí pod kotlem. Jedna z nejsilnějších věcí na druhém albu, které vyšlo sice už koncem roku 2016, ale je i po mnoha posleších stále nesmírně zábavné. Právě z živelných koncertních zkušeností mě nikdy nenapadlo, že je No Date vlastně skladbou veskrze tragickou. Pochopit mi to pomohl až povedený videoklip, který Acute Dose ke skladbě představují. Na AlterEcho vám jej nabízíme v premiéře.

Dvě tuzemské a stejnou dobu fungující alternativní hudební ceny, Vinyla a Apollo už znají své nominace pro v pořadí sedmý ročník. V loňském roce obě opanoval ambientní post-klasik dné. Bude se situace s jedním vítězem opakovat i tentokrát? Možná ano, v některých nominovaných se totiž ceny opět shodly.

Malý velký českolipský festival Všudybud i letos chystá svůj předvánoční večírek, na který se sjedou třaskavá jména české alternativní scény. Rozbalování hudebních dárků se odehraje 16. 12. v českolipském klubu Cascada.

Benefiční kompilace Superhrdinky, na kterou přispělo jednadvacet interpretek a která vznikla za účelem rozšiřování povědomí o problematice ženského bezdomovectví, se dočká své LP verze. Ta bude pokřtěna na speciálním koncertním večeru 14. prosince v pražském Futuru. Naživo na něm vystoupí Katarína Máliková, Katarzia, Stinka a rapperka Potmě. Součástí bude i dražba obrazu Toy Box. Výtěžek z akce poputuje na projekt Kuchařky bez domova. Více informací naleznete zde.

Jestli v letošním roce vyšlo nějakých desek opravdu požehnaně, pak těch kytarových a zdravě zaneřáděných. Ani ke konci roku se přitom nepolevuje. Českobudějovická čtveřice Sýček představuje v prvním adventním týdnu lakonicky pojmenovanou desku I. Na AlterEcho vám ji nabízíme v premiéře.

Olomoucká Přehlídka filmové animace a současného umění, notoricky známá pod zkratkou PAF, je každoročním kulturním blahem v počínajícím předvánočním stresu. Ani letošek nebude jiný. PAF opět nabídne našlapaný audiovizuální program plný výstav, performancí, instalací, projekcí a v neposlední řadě též hudebních vystoupení. 

Nový ročník hudebních cen Vinyla se blíží. Včera začalo hlasování odborné poroty, finální nominace v kategoriích deska roku, objev roku a počin roku se dozvíme 12. prosince. Slavnostní vyhlášení pak proběhne 21. února 2018 v pražském Lucerna Music Baru. Již teď je známo, že na večírku vystoupí Midi Lidi a že o vizuál výročního vinylu se postará Matyáš Chochola, laureát ceny Jindřicha Chalupeckého. Další informace budou brzy, mezitím zavzpomínejte na loňského vítěze dné.

I obyčejné korzo po mlhou zalité lesní cestě dokáže strhnout pozornost. Když po ní kráčí Kalle a prozpěvují u toho skladbu Felid, jednu z nejpovedenějších písní z jejich nedávného alba Saffron Hills. Vůbec první hraný videoklip natočili Veronika a David ve spolupráci s plzeňským Studiem Petrohrad a představují je krátce předtím, než svou novou nahrávku pokřtí.

Je to už nějakou dobu, co Magdalena aka moin moin přesídlila za studii a novou životní inspirací do norského Trondheimu. Na hudbu přitom nezanevřela, což dokazuje třeba nedávná premiéra jejího singlu v kapelním formátu, s nímž delší dobu koketovala. Nyní představuje i tvorbu, která má základy ryze severské. Projekt Pinecone, v němž spolupracuje spolu s Norkou Fridou Blomberg.

„Jdeme dvojím směrem / A každý je správný / A každý je chybný // Jdeme dvojím směrem / Oči se nám rozbíhaj / Do světla a do tmy.“ Tradiční minimalistické texty víří ve skoro až šamanských repeticích. Špička ledovce, tvořená šestiverším náznaků, jehož hlavní sdělení se schovává kdesi pod hladinou, je bičována vichry kytarových přívalů. Nejpodmanivější jihočeští riffaři Sýček se vrací. S vervou. A s neméně náznakovým videoklipem.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.