Slovinsko. Země u nás hudebně představována jen minimálně má rozhodně co nabídnout. Jméno, které rozhodně stojí za řeč i mimo relativně konzervativní undergroundovou scénu, je bezpochyby The Canyon Observer. Post-metaloví experimentální slovinští řemeslníci atmosféry husté jako mlha nad rybínkem Brčálníkem právě vydávají debutovou desku FVCK.

Chelsea hladí struny kytary a já zavírám oči. Maw. Ptá se „Where are you?“ a já v duchu odpovídám: „V Twin Peaks.“ Douglasovy jedle, kafe černé jako noc bez měsíce a na pódiu v Road House stojí místo Julee Cruise Chelsea Wolfe. Vrchol číslo dvě. Iron Moon budiž konečně funkční ukázkou potenciálu kombinování elektroniky, metalu a temného písničkářství. Nahoru, dolů a znovu. Dobeška se pod nánosem hluku hroutí k zemi skoro tak snadno jako kývající se publikum.

„The owls are not what they seem…“ napadá mě při pohledu na Erlenda Hjelvika, frontmana zběsilých Kvelertak. Nebo je to přesně naopak? Norské bořiče mýtů vidím potřetí, a tak mě již obří sova dřímající na jeho hlavě úplně nepřekvapí. Nicméně pořád se jedná o zábavný symbol, jenž si kapela drží od svého vzniku a kterým dává najevo nadsázku hrající podstatnou roli v jejich tvorbě.

Je to tady! Začal listopad a s ním i koncertní žně. Zlaté období, vítané všemi hudebními nadšenci. Kvelertak, Chelsea Wolfe, OM… chystá se toho mnoho, o těch však až příště. Muzikální hody protentokrát (minimálně v MeetFactory) odstartoval koncert Two Gallants s podporou českých Please the Trees.

Šestice Norů ani letos nehodlá opakovat chybu z roku 2012, kdy jedinkrát od vydání eponymního debutu Kvelertak (2010) vynechala na své tour Českou republiku, a v listopadu tak opět rozproudí Prahu.

Jak už to tak u této bizarní skupiny bývá, plány na chystanou desku sdělili světu bez varování prostřednictvím facebookového profilu a mrazivého, netradičního videomonologu mrtvé herečky Karen Black. Album ponese název Bottomless Pit a zatím nebylo specifikováno datum jeho vydání.

Praha, zastávka ČSAD Smíchov. V autobuse z Brna zjišťuji, že místo anoncovaného Lee Bannona budou HEALTH předcházet Space Love (prezentující novou desku), tudíž pro zpoždění spěchám a předpisů nedbaje to beru přes koleje. Ne, že bych je nekřížil tak či tak. Upřímně, kdo z Vás šel někdy do MeetFactory na okolo? Vystoupit u Lihovaru a dvacet minut se belhat k padesát metrů vzdálené budově, před kterou od první chvíle vidíte radostně pokuřující koncertní souputníky? Tak určitě.

Před pár dny spatřilo světlo světa remixové album původní desky Johna Carpentera Lost Themes, tvořené osmi přepracovanými skladbami různých interpretů jako například Prurient, Blanck Mass či Silent Servant. Jedním z autorů je také Zola Jesus.

Od vydání poslední desky Trouble Will Find Me v roce 2013 pracují The National na novém materiálu. Pravděpodobnou ukázku z něj předvedli fanouškům v noci z pátku na sobotu v rámci benefičního vystoupení v Los Angeles. Čerstvá skladba nese název Roman Candle.

Noisoví matadoři a vrazi ušních bubínků Swans oznámili vydání reedic alb White Light From the Mouth of Infinity (1991) a Love of Life (1992). Světlo světa by měly desky spatřit 4. prosince.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.