Osobité duo DVA mohli posluchači po dlouhé době slyšet, jak otvírá premiérový ročník festivalu Pop Messe. Se soundtrackem k hororové novince herního studia Amanita Design, Happy Game, ale ohlašují návrat na pódia a rovnou i novou desku. Jan Kratochvíl a Barbora Ungerová se po albu Nipomo v roce 2014 stáhli z koncertních stagí do prostředí videoher a divadla na dlouhých osm let. S Amanitou dvojice spolupracovala už dříve na počítačové hře Botanicula a dětské hříčce Chuchel. 

Pod názvem Thistle se skrývá brněnský producent Matěj Kotouček (Sky to Speak, Loops of Decay) a Simo Hakalisto (Shakaali), hudebník a dokumentarista z Finska. O rituálně podmanivé tvorbě dvojice už je v lokálních kruzích poměrně dost slyšet, oba členové jsou totiž spojeni také s kolektivy AVA a Bastl Instruments. Dva rozdílné hudební přístupy, kombinace akusticko-elektronických nástrojů a syntezátorů na jedné straně a zkušenost se sound designem na druhé, nabízí široké pole pro uskupení blízkou improvizaci. Očekávaná deska pak slibuje novou zkušenost projektu s formátem skladeb zaznamenaných na audiokazetě.

Klip ke skladbě Paleček z dílny electropunkových V0NT je první ochutnávkou z připravované kompilace Eternia Lockdown Session. Budoucí nahrávka vznikla k podpoře po-covidového fungování prostoru Eternia Smíchov a klubu Underdogs', kde se video i natáčelo. Singl je inspirován reálnou postavou bachaře z koncentračního tábora – „Jeho chování nebylo nijak výjimečné, každý z nás má v sobě kus Palečka, který čeká na svou příležitost,“ vysvětluje tíživé téma tracku kapela.

Postpunkoví sinks vypustili chvíli před Vánoci nový singl spidernets. Na první poslech překvapuje pro kapelu nezvykle melancholickou náladou a klidem. „Pavučiny z lidského pojetí evokují cesty městem, jsou to často pravidelné tvary ulic, ve kterých se snadno ztratíš nebo tě pohltí – a ne vždy pozitivním způsobem, občas skončíš v neuroticko-chaotickém vnímání okolí,“ říká o videu jeho autorka Nela Bártová. 

God and Eve se stali nepřehlédnutelní začátkem letošního roku po vydání EP The Creation, které neuniklo ani hledáčku KEXP. Listopad přinesl další nahrávku The fastest way to deep clean a house pod hlavičkou Slnko Records. 

Sociálně-kulturní klub Pomezí o.s. funguje v Brně už od roku 2013. Během posledních týdnů jako by se začal probouzet a v programu má naplánované pravidelné promítání íránských filmů, výstavy, brunche i hudební program. V neděli 6. prosince představí nejnovější desku Daylighting pianistky Nicoletty Favari a perkusionisty Christophera Salvito, kteří společně tvoří projekt Passepartout Duo.

V domácím Minsku nikdy nezahráli celý koncert a velká část jejich domoviny ani netuší, že vyprodávají kluby po celé Evropě. Temné synťáky a uhrančivé pohledy Molchat Doma dojímají všechny nostalgické milovníky osmdesátek, nepřímo ale také otevírají téma současné politické situace v Bělorusku. Se svým loňským albem Monument, ze kterého pochází i skladba a video Udalil Tvoy Nomer, mají v plánu přijet ještě letos do Prahy. 

Další z koncertů pořádaných pod hlavičkou Bed People Booking představí v brněnském Bajkazylu tři projekty, ba:zel, Sýček a úplně první vystoupení tak trochu tajemstvím zahalených Jack Rabbit's Palace. Trojkoncert je na programu v pátek 19. listopadu.

Charismatická soulová zpěvačka Luciana Tomášová se obklopila brněnskými hudebníky Jurou Habartou (Ghost of You, Čau Česko), Davidem Pšenčíkem (ex-Acute Dose) a Vojtěchem Vaidou (Lydian Project). Tak asi před dvěma lety vzniklo uskupení pojmenované po jeho iniciátorce, Luciana. Letos na prahu podzimu společně představili debutové album Fo a videoklip k singlu BROUK. 

Svět na konci roku nula (2021) vyšel na jaře v době lockdownu a všudypřítomných streamů, kterým se Post-hudba snažila vyhnout. Křty jsou tak naplánované až na podzim, ten pražský proběhl v říjnu (report přinesl třeba Full Moon) a brněnského se dočkáme už 16. listopadu v Kabinetu Múz.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.