Pohoda 2023 láká na hvězdy rapu a progresivního popu

Slowthai Slowthai

Trenčínské letiště se letos mezi 6. a 8. červencem znovu promění v oázu jménem Pohoda. Letošní – již šestadvacátý – ročník jednoho z největších československých festivalů postupně oznamuje headlinery. 

Mezi již ohlášenými hvězdami figuruje Central Cee. Ten jako vůbec první rapper z Velké Británie překročil hranici miliardy streamů na Spotify a jeho písně trendují mimo jiné i na TikToku. Z britských rapperů znovu potvrdil účast také slowthai, který svoji specifickou flow prolíná s post-punkovým soundem jak vystřiženým z osmdesátých let. Přestože jsme jej viděli už na předchozím ročníku, hlavní dramaturg festivalu Michal Kaščák poznamenává: „Koncert slowthaia patril jednoznačne k vrcholom minulého ročníka Pohody. Keď sme sa dopočuli, že plánuje hrať s kapelou, neváhali sme ani chvíľu a snažili sme sa o jeho potvrdenie aj na tento rok. Slowthai sa tak dostane na hlavné pódium a to už vo štvrtok večer.” Těšit se můžeme rovněž na tajemného liverpoolského rappera Hazeyho nebo australskou Sampa the Great. Domácí scénu mezi současnými jmény reprezentují Dušan Vlk a gleb.

Z progresivně dramaturgické linky dominuje venezuelská Arca, producentka a interpretka vzpírající se všem žánrovým i genderovým hranicím. Její elektrizující koncerty se pohybují na hraně performance. Hyperpopová diva (se slovenskými kořeny) Caroline Polachek už delší dobu platí za jedno z největších jmen ve svém žánru. Stejně tak britská shygirl, která si své místo na scéně postupně vydobývá.

Na své si přijdou i milovníci kytar. Wet legs platí za jedny z největších nadějí současného rocku, což nedávno mimo jiné potvrdili získáním dvou cen Grammy. Po čtyřech letech se na Pohodu vracejí švédští punkáči Viagra boys a po úspěšném koncertě na pandemickém ročníku Pohoda on the ground přijedou znovu také Dry Cleaning.

Přestože z národnostního pohledu mezi umělci na letošní Pohodě dominují ti britští, speciální místo mají hudebníci z válkou zmítané Ukrajiny. Už loni se na festivalu objevilo výrazné množství tamních umělců. Letos ukrajinskou kulturu zastoupí Dakh Daughters, UA Tribal, Ragapop, Kurs Valüt nebo alina pash, pravděpodobně ale můžeme očekávat oznámení dalších jmen v příštích týdnech. 

Už teď se zdá, že nadcházející ročník nabídne opět velmi silný line-up. Pohoda potvrzuje svoji multižánrovost a důraz na progresivní hudbu, aniž by tím ztratila něco ze své přitažlivosti.

Pohoda 2023, Trenčín – letiště, 6.–9. 7. 23

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.