Fallgrapp zvou na svůj Ostrov. Křest plánují na podzim

Fallgrapp zvou na svůj Ostrov. Křest plánují na podzim foto: Kari Ann Haskell

Popový projekt slovenského producenta Jureše Líšky tvoří vrstevnatou fúzi elektroniky a akustických nástrojů. Na nové, třetí desce Ostrov, která vyšla 3. dubna, poskytli Fallgrapp prostor několika spolupracím. Mezi nimi se objevují čerstvé tváře slovenské scény jako je TheCurlySimon nebo Martin Matys. 

„Ak ste niekedy mali potrebu utiecť od všetkého na nejaký opustený ostrov, tak (album ztělesňuje – pozn. autora) niečo také. Mimochodom, teraz asi každý prežívame také súkromné ostrovy v podobe svojich bytov a domov kvôli karanténe,” zamýšlí se zakládající člen Jureš Líška nad tématem alba v současných reáliích pro server Interez a dodává: „Cítim to tak, že tento album je najviac vyzretý po všetkých stránkach. Či už hudobne a zvukovo, ale aj textovo.” 

Žánrově i náladově pestrou kolekci skladeb spojuje často nenápadný, o to však funkčnější prvek – kytarové nástroje. O ně se v projektu nově starají basák Lukáš Mutňanský a kytarista Jakub Šedivý. Fallgrapp aktuálně tvoří kromě této dvojice a zmíněného lídra Líšky také zpěvačka a textařka Nora Ibsenová, houslisté Michal Pagáč, Jakub Líška, Martin Semrič, perkusista Róbert Rehák a bubeník Petr Hanák. S žesťovými aranžemi a klavírem navíc na desce vypomohl Martin “Majlo” Štefánik (Ľudové Mladistvá).

Podívejte se také na videoklip k singlu Ostrov.

Už tak širokou muzikantskou sestavu doplnilo několik hostů. Ve dvou skladbách rapuje Martin Matys, dalšímu singlu propůjčil vokál Simon Štubniak alias The Curly Simon. Oba přitom přispěli rovněž texty, na nichž se podílela také Katarzia, Lukáš Fila (Korben Dallas) nebo Dagmar Mišíková, se kterou kapela spolupracovala i na předchozích albech. S nahrávkou Ostrov navazují Fallgrapp po třech letech na předchozí alba V hmle (2017) a Rieka (2014).

Naživo zazní nové skladby v důsledku současných koronovirových opatření zřejmě až na podzim: „Mali sme na apríl naplánovaný krst albumu, ten sa, samozrejme, neuskutoční, takže aj my, ako aj väčšina kapiel, musíme presunúť koncerty a celé turné pravdepodobne na jeseň. Avšak, vzniká tu oveľa nepríjemnejšia vec. Keď teraz všetci, čo mali koncertovať na jar presunú koncerty na jeseň, bude tam oveľa väčší pretlak,” dodává Líška.

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.