Bratislavská kapela NOV, která vznikla teprve v roce 2019, tvoří zasněný, psychedelický shoegaze. Bližší představu si můžeme udělat z jejich čerstvého videoklipu ke skladbě Vernisáž, kterou mixoval Dominik Suchý. Živě se letos představili na Pohoda On The Ground, v pátek 6. srpna se s jejich melancholickými písněmi můžeme potkat i v Česku. 

Žižkovské Punctum připravuje v pátek 30. 7. klubový večer, na který přizvali pozoruhodná jména české elektronické a experimentální scény. V komunitním prostoru na Krásovce odehrají své live-sety Rouilleux, Tomáš Knoflíček a projekt Jasnovidec. 

Je trochu zvláštní navazovat na takový výstřel progresivity a pódiové vitality, s jakou přišli Black Midi v čase jejich debutu Of Schlagenheim. Jako by s druhou deskou vyvíjeli encyklopedii, kam se dá ještě s vlastním stylem tvorby zajít, čím ho narušit nebo úplně rozmělnit. Může být ten labyrint matematických rytmů ještě propletenější? Jejich kytarový noise valivější? Obojí novinka Cavalcade předkládá a přímočaře tak dostává svému názvu.

Kousek od Žižkovské věže a Olšanského náměstí se skrývá pražské kulturní centrum Atrium na Žižkově. Ve zrekonstruovaném barokním kostele, který už neslouží svému původnímu účelu, se pořádají koncerty vážné hudby i jazzu, součástí je také galerie a komunitní zahrada. Od července se tu otevřela letní scéna Žižkovské letovisko, která nabídne každý týden jeden koncert. Na 15. července je plánováno vystoupení Never Sol a následovat bude vystoupí lo-fi indie pětice Tamara (22.7.)

Clarinet Factory vyrážejí na turné s jejich loni vydaným albem Pipers. K zahájení letních koncertů vypustili nový videoklip ke skladbě Než zavoláš, který vytvořila vizuální umělkyně VJ Deja. Jedná se o první video ze tří, jež soubor plánuje zveřejnit v následujících týdnech. Během léta odehrají klarinetisté ještě pět vystoupení, při nichž je na elektroniku doprovodí jako host Milan Cimfe. Nejblíže je termín 16. července na showcasu Czech Music Crossroads.

Písničkářka původem ze Slezska vydala začátkem roku debut Curtain of the Moon a v létě s ním jede na turné. Po prvních koncertech na Hradeckém slunovratu nebo karlovarské Al(trt)nativě ji čeká 8. července zatím jediný klubový koncert na letní stage brněnské Alterny. Vystoupí zde poprvé v triu s kytaristou Pavlem Šmídem a houslistou Pavlem Cinglem. Její album zaujalo bohatou instrumentací – objevují se na něm nástroje jako Array mbira a loutna charango, přírodní symbolikou či nevšedními melodiemi.

Příjezd do Luhačovic měl letos velmi ambivalentní charakter. Lázeňský klenot zlínského kraje je krásným městečkem, které dýchá dojmem prázdninové dovolené, když se člověk prochází kolonádou a míjí exotické palmy.

Textařka slovenských Fallgrapp Dagmar Mišíková alias Lotta vydala svou první sólovou nahrávku na labelu Deadred Records. Pod debutovým EP Seafarer, které vyšlo 3. června, se producentsky podepsal producent a multiinstrumentalista Stroon.

V pátek 25. června se uskuteční v Brně tematický večer Plugged v rámci festivalu Expozice nové hudby. Vystoupí francouzský hudebník a výtvarník eRikm, mysteriózní umělec John Oswald a Ink Midget.

Máme pro vás soutěž o 2 x 2 vstupy na tento koncert. Odpověď na otázku „Kdo byl předchůdcem současného dramaturga Expozice nové hudby Daniela Mateje?“ posílejte do čtvrtka 24. 6. do 20:00 na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Výherci dáme vědět do pátečního rána.

Nové ve starém, staré v novém – v umělecké tvorbě i její interpretaci. Tak se ohlašuje již 33. ročník brněnské Expozice nové hudby, která začíná v pondělí 21. června a potrvá do neděle 27. června vždy s jedním koncertem denně. Po několika letech vystřídal Viktora Pantůčka na pozici dramaturga festivalu Daniel Matej. Hned několik skladeb a děl letošní přehlídky soudobé hudby bude uvedeno v české premiéře.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.