Přesunutý osmadvacátý ročník Besedy u bigbítu proběhne 6. a 7. srpna tradičně v Tasově u Veselí nad Moravou. Novinkou v programu je česká premiéra britských Black Country, New Road (o jejich debutu jsme psali také v našem Echolokátoru) vedle již dříve ohlášených jmen jako Zvíře jménem Podzim, Katarína Máliková, Aid Kid, Fvck_Kvlt a dalších.

Série Hotspot, která započala vystoupením Floexe s robotem Josefem na Strahově, pokračuje live setem dua Bratři na nejvyšší terase skalního hradu Sloup v Čechách, tyčícího se nedaleko Nového Boru. Strmé pískovcové skály, staré kamenné stavby i hra slunce a mraků. „Do našeho setu jsme zařadili nové skladby z připravované desky, která vyjde na podzim. Takže jsme jej trošku oprášili a přidali jsme pár nových synťáků. Celkově si myslím, že to prokouklo,” popisuje Jiří Veselý.

Psychedeličtí Madhouse Express vydali svůj debut Surreal Meadow na podzim minulého roku a v té době také vznikla live session v pražské Klubovně. Deska měla premiéru na Youtube s vizuálním doprovodem od Weird Visuals. Čtveřici, která svou tvorbou odkazuje k rockovým legendám jako The Doors, Pink Floyd nebo Velvet Underground, bude možné přes léto vidět živě například na Okolojelesu v Náramči u Třebíče nebo srpnovém Ruinfestu na Hradě Rabí či ve Skalákově mlýně.

Letním preludiem aneb červnovou vlaštovkou mezi víkendovými festivaly bude Luhovaný Vincent v Luhačovicích, letos mírně posunutý s ohledem na dosavadní situaci. Jedenáctý ročník se uskuteční ve dnech 24.–27. června a jako vždy přinese hudební a zvuková vystoupení, divadlo, literární čtení, výtvarné i performativní umění.

Svět, jak jej známe, je dechberoucí i bez krásy. To je poselství nového alba brněnské skupiny Pátí na světě, která se nebojí dát najevo, že výraz „popírači“, tehdy téměř zapomenutý, dnes řádně zevšednělý, se dlouho před pandemií objevil v textu jejich písně Gulliver.

Bienále Ostravské dny letos proběhne v termínu 19. až 28. srpna a v těchto deseti dnech představí několik českých i zahraničních děl soudobé, avantgardní a experimentální hudby v premiéře. Festival slaví dvacetileté výročí a jeho součástí budou také hudební maratony, happeningy, operní inscenace a site-specific projekty v neformálním prostředí, kterých se osobně zúčastní jejich autoři.

Harmonie působící jako znovuzrození. Nebo svět v roce nula. Tak začíná znít debutové album Tomáše Knoflíčka nahrané během loňského jarního lockdownu. Na Vaguely Delimited Targets dominuje psaltérium, starobylý drnkací nástroj, který se velmi rozšířil v evropské středověké hudbě. Odkazování k historii, dobám dávno minulým, může představovat určité hledání osobního klidu, fungovat sebe-terapeuticky. Současnost zatím přináší spíše opačné pocity, chaos, nejistotu a ztrátu koncentrace. Jako by bylo stále těžší žít teď a tady, což je předpokladem vnitřního štěstí. 

Kulturní život se vrací i do Boskovic. V termínu 8.–11. července 2021 zde proběhne už 29. ročník festivalu pro židovskou čtvrť. Čtyři dny obsáhnou koncerty, divadlo, autorská čtení, výstavy i filmy. K již oznámeným interpretům jako je Monika Načeva a Zdivočelí koně, Kill the Dandies! nebo Rány těla, se přidávají MIDI LIDI, kteří na festivalu představí svá dvě nová alba, Zvíře jménem Podzim nebo maďarská dreampopová kapela Belau.

Loni zrušený festival, který se měl odehrát za lužáneckým parkem, po současném rozvolnění dosavadních opatření oznámil termín konání 23.–24. července. Jde o první open-air v Brně svého druhu, dosud se tu pod širým nebem konaly jen menší nezávislé akce nebo městské festivaly či větší mainstreamové produkce. Pop Messe, jak název napovídá, bude koncertní přehlídkou většího formátu, ale naopak názvu navzdory půjde o pop alternativnějšího charakteru. Ten vychází z dramaturgie, s níž se brněnští hudební příznivci mohly dříve potkávat v Kabinetu Múz.

Po roce od digitálního vydání na kazetovém labelu Dialog Crew a ve spolupráci s kopřivnickým spolkem Živá Mandala vychází fyzická nahrávka instrumentálního alba Littlewood Songs štramberského hudebníka a skladatele Tomáše Háčka (Listolet, HUSO). Celkem devět skladeb lze pořídit na pistáciové kazetě s ručně číslovaným obalem v limitovaném počtu 50 kusů.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.