Alternativa 2021: Světlé zítřky odvážné hudby

Jacob Kierkegaard, Silent Night #7 Jacob Kierkegaard, Silent Night #7 foto: Jiří Šeda, Radio Wave/Genot Centre

Každoroční přehlídka odvážné, invenční a hutné hudby, festival Alternativa, chystá letos již devětadvacátý ročník. „Od původního dramaturgického záměru přivážet přední zástupce experimentální, freejazzové a improvizační scény se Alternativa posunula k podniku, kde vedle sebe působí umělci se statusem legendy či kultu vedle teprve rozkvétajících talentů světové i lokální scény,” říkají pořadatelé k programu, který odstartují v pátek 5. listopadu dvojice z nejpovolanějších – Kevin Richard Martin a Pedro Maia. V Divadle Archa představí svůj karanténní opus Frequencies for Leaving Earth a dle slov pořadatelů, kteří pro tento večer spojili síly s Heartnoize, půjde o zážitek monumentální, kontemplativní a hlavně, jak má Alternativa ve zvyku, hutný.

Noc poté obsadí festival halu č. 11 Holešovické tržnice, kde se kurátorství ujme kolektiv Wrong. Nekompromisní elektroniku druhého dne festivalu obstará francouzský producent Verset Zero, industriální rituál Trepaneringsritualen či sine-wave worship dua Jasnovidec.

O následujícím víkendu se Alternativa vrátí do prostor divadla Archa, kde v pátek 12. 11. vystoupí experimentální umělkyně Félicia Atkinson, která se věnuje vizuálnímu umění či poezii, jejichž prvky promítá i do své hudby vycházející z improvizace abstrakce a minimalismu. V závěrečném sobotním programu pak stojí za vypíchnutí čtyřhodinová performance Jacoba Kirkegaarda spojená s jeho deskou Opus Mors, zabývající se posmrtným životem. Kirkegaard, který před lety vystoupil v rámci sedmé Silent Night pořádané Genot Centre, staví své kompozice na field-recordingovém základu a projekt Opus Mors popisuje jako „čtyři zvuková prostředí, kterými je lidské tělo běžně obklopeno nebo jimž je vystaveno bezprostředně po smrti: márnici, pitvu, kremaci a rozklad – události, které nikdo na vlastním těle nikdy nepocítí kvůli samotnému faktu smrti.”

Recyklovaný loňský vizuál festivalu vytvořila Klára Zahrádková, která užitím světlejší palety tónů vyhlíží neméně světlou budoucnost Alternativy. 

Alternativa festival 2021, Praha – různá místa, 5.–13. 11. 21

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.