Jasnovidec – bytost, která tuší, když vy ještě nevíte. Tak představuje stejnojmenný projekt anotace loňského debutu Michaela Nechvátala (Kult Masek) a Daniela Jakeše (KOROZE). Dva producenti, kteří se seznámili v Brně, ale společnou tvorbu započali v pražské zkušebně, aby ji následně zavrhli a uchýlili se k tvorbě z domova a pouze na elektronické nástroje. „To pak rychle přineslo loňskou nahrávku, která vznikla během dvou dní u Michala v Nuslích a Stoned To Death se nabídli, že nám ji vydají,” popisuje Jasnovidec.
Deska dvou muzikantů s rozdílnými kořeny a společným cílem pracuje s repeticí a prolínáním tlumených pasáží oscilujících kolem kosmische musik s vlnami nekompromisního hluku modulárních syntezátorů. Po původní verzi kazety se u labelu Stoned To Death jen zaprášilo a jelikož tuhle bouři tak trochu tušili, poslali zanedlouho do prodeje edici druhou.
Krátce předtím ještě vydal Michael Nechvátal v rámci svého sólo projektu Kult Masek pokračování série Idol, pohybující se v nejtišších polohách dronového minimalismu. Opačný pól hlukového spektra pak zkoumá Dan Jakeš na posledním releasu KOROZE s názevem neklid, vydaného ve speciální edici trnavského labelu High Forehead Press. Poté na pár měsíců aktivity dua utichly, aby se začátkem května navrátily v nebývalé formě dvojitého releasu Úvahy zvířete (I a II).
Místo názvů skladeb čísla a žádné řeči kolem. Modulár jako ústřední symbol improvizace razící prozaické heslo: Sine Wave Worship. „Tentokrát jsme chtěli zkusit více improvizační přístup. Oba máme improvizaci v hudbě rádi, a zdá se, že nám vyhovuje i ve společném hraní… Stejně tak jsme se snažili oproti předchozí nahrávce využívat i mnohem méně efektů. Úvahy zvířete jsme nahráli během jednoho dne, do jedný stopy, sami sestříhali, zmastrovali a rozhodli jsme se to sami i vydat,” komentují autoři pozadí vzniku časově rozsáhlé a výpravné nahrávky.
Téma vztahu člověka a přírody se do hudby Jasnovidce promítá výrazně a pro oba producenty je čas strávený mimo civilizaci zcela zásadní. Pozorování krajiny a fascinace starobylými kulturami je jim inspirací, avšak motivy na obalech releasů nepředkládají jako návod, nýbrž estetický prvek a spouštěč posluchačových asociací. Na covery jsou použity ilustrace z online kolekce, kterou vytváří Newyorská veřejná knihovna ze svých digitalizovaných knih. „Layout obalů na Úvahy zvířete I a II pro nás udělal Jakub Mikolajský z teargarten, za což jsme moc rádi. Baví nás minimalistický věci, a tady se to povedlo skvěle,” dodávají a vzkazují, že do budoucna je na co se těšit, neboť pro label Stoned To Death připravují material na 7”, který by mohl vyjít do konce roku a pochopitelně doufají v možnost živého koncertování.