Chee Chaak 2016 zveřejnil kompletní lineup, pyšní se Clinic anebo No Joy

Chee Chaak 2015 Chee Chaak 2015 Libor Galia

Malý ostravský festival, který se uskuteční také tentokrát na začátku června v Dolní oblasti Vítkovice, se rozrůstá. Letos se přesune z útrob pecí především ven a před pár dny s touto zprávou zároveň uzavřel lineup. Na jeho špici se nese kanadský shoegaze No Joy a britský postpunk Clinic.

Když hráli na podzim No Joy u nás vůbec poprvé, představovali loni vydané třetí album. „No Joy kříží nádherně klenuté popové melodie, které se klidně mohly narodit v padesátých letech minulého století, s často poměrně brutálním zvukem kytar a velikou porcí radosti, energie a nadšení,” psali o nich tenkrát z pražské Alternativy. Jak se jim daří přetvářet odkaz jmen jako Ride či Slowdive lze vyčíst ze snově deziluzního klipu z posledního alba.

Špetka art rocku, špetka popu a psychedelie, sedmdesátkové estetika a žřetelně moderní experiment – řeč je samozřejmě o legendárních Clinic, kteří svým zvukem uhranuli nespočet následovníků. Půjde přitom o ojedinělé vystoupení i v rámci Evropy, nebo tak alespoň zatím naznačují oficiální komunikační kanály tajemné britské skupiny, která své poslední album vydala téměř před čtyřmi lety.

Do třetice poukažme na The Third Sound, islandskou skupinu a původně sólo projekt Hákona Aðalsteinssona (ex-Singapore Sling). „Vztah mezi počtem obyvatel Islandu a množstvím kapel, které tam působí, je jen těžko pochopitelný. A skoro ve všech je prý nějak cítit, že jsou odtamtud,” přibližují Cheechaakovci. „The Third Sound sice pochází z ostrova, ale jejich muzika má svůj základ v psychedelickém dusnu šedesátých let, potažmo jeho revivalu (myslete na Brian Jonestown Massacre),” a nebuďte nervózní, dodávají. Přátelskou atmosféru festivalu dokládá mj. i naše galerie z minulého ročníku.

Z tuzemských zástupců jmenujme ještě OTK, Lo/ve, Lišaje či Dizzcocka. Kompletní seznam hostů je k vidění na plakátu akce a pár slov ke každému dalšímu úlovku se najde i na stránkách festivalu. Informace ohledně cen vstupenek a předprodeje zatím zveřejněny nebyly. Dodejme také, že promotérská skupina Chee Chaak Tips do konce března stihne uspořádat ještě dvojici večerů, a to Holy Wave a La confraternita del purgatorio s Dead and Friends a Sick Thoughts.

Chee Chaak 2016, Ostrava – Dolní oblast Vítkovice, 10.–11. 6. 16

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.