Festival Next představí již za týden inovátory současné hudby

Festival Next představí již za týden inovátory současné hudby

Šestnáctý ročník festivalu Next přichází s ambicí představit to nejinspirativnější, co se šustne na scéně světové i domácí. Ne nadarmo tuto ambici podtrhujeme, přehlídka představí během čtyř dnů vzrušující a znepokojující zvuky etablovaných i dosud neznámých jmen, a nabídne tak výzvu posunout hranici jak hudbě, tak jejímu posluchači.

Velkolepý bude už jen začátek festivalu, kdy se dostane na tvorbu skladatele Martina Burlase. Soubor Musica falsa et ficta představí dílo Hexenprozesse, které nastudoval pod uměleckým vedením Mira Tótha.

Jedním z největších lákadel tohoto ročníku má být postindustriální legenda Steven Stapleton se svým projektem Nurse With Wound. Ten „sa na Slovensku predstaví po prvýkrát a hneď v silnej štvorčlennej zostave. Stapleton, aj keď to sám nerád priznáva, je jedným zo základných kameňov žánru a na pódiách sa pohybuje úctyhodných 37 rokov.”

Do Bratislavy, stejně jako ten víkend do Brna, zavítá i James Welburn. „Skúsenosti gitaristu a elektronického hudobníka, ktorý sa na medzinárodných koncertných pódiách pohybuje od deväťdesiatych rokov, sa tu snúbia s inšpiráciou sound artom, fyzickosťou drone metalu a shoegaze,” přibližují pořadatelé. „Naživo spoločne s hosťujúcim bubeníkom predstaví svoj oceňovaný debutový album Hold.”

Neméně zajímavou se má stát návštěva polského kritika, kurátora a producenta Daniela Brożka. Jeho projekt Czarny Latawiec je příkladem díla, které „charakterizuje kreatívne uvažovanie o zvuku a samotný akt načúvania. Konceptuálne uchopenie hudobného remixu a hypnotický zvuk afrických a židovských rituálnych piesní, vyplnený občasnými hlukovými vpádmi a najrôznejšími prekvapivými erupciami, robia z Brożeka ‚prežívajúci archív experimentálnych štúdií’.” 

Kdo letos ztělesňuje krédo Nextu – inspirativní a nová hudba bez žánrových omezení – nejvýznamněji? Dle pořadatelů jistě italský dekonstruktér taneční elektroniky Lorenzo Senni. „Senniho anti-euforický pulzujúci anti-trance ma blízko k projektu EVOL, Markovi Fellovi či Marcusovi Schmicklerovi,” uvádí se směrnice bratislavského festivalu, který proběhne v klubech A4 a Fuga. „Práve Schmickler sa po dvoch rokoch vracia do A4. Tentokrát však v celkom inom, analógovo-digitálnom improvizovanom sete vedľa svojho nemeckého kolegu Thomasa Lehna,” slibují na závěr.

Kompletní program a informace o možnostech permanentek naleznete na stránkách festivalu.

Next 2015, Bratislava – A4 | priestor súčasnej kultúry + Fuga, 25.–28. 11. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.