Klíčová témata hudebního průmyslu: krize a spolupráce. Slovenský SHARPE potřetí

SHARPE 2019 SHARPE 2019 foto: Ondrej Irša

Festival SHARPE přinese v prostorech bratislavské Nové Cvernovky už třetím rokem progresivní směry současné hudby, které představí formou showcase. Pravidelnou součástí akce, jež letos proběhne ve dnech 3. a 4. září, je také odborná konference.

Seznam vystupujících čítá 40 jmen, mezi nimiž jsou například nově oznámení slovenští Bulp, psych-popoví White Place a hudebně poetičtí Hands of Maples. Z Rakouska přijedou punkoví Baits, v nichž dříve hrál Julian Werl, který nyní žije v Brně a má také svůj solový projekt Nichi Mlebom. Z českých účinkujících letos přijedou například zástupci elektronické hudby, její písničkovější podobu vytváří Margo, naopak HRTL produkuje v základu improvizačně s analogovými i digitálními syntezátory. Až ze Španělska dorazí elektrizující acid rockoví Black Maracas, letos zářící i na největším evropském showcase festivale Eurosonic Noordeslag. Nemecko vysílá na SHARPE chladné Warm Graves a excentrické Komplizen der Spielregeln.

„V rámci projektu Nočná, ktorá v sobotu prinesie na Underground stage experimentálnu elektroniku a techno, sa predstavia slovinské aktivistky a producentky Warrego Valles, z Osla modulárne duo Bazalt a lokálny umelec nových médií Boris Vitázek ako stx,” zvou dále pořadatelé.

Témata konference zahrnou stále aktuální palčivé problémy jako jsou dopady pandemie na hudební průmysl a klimatická krize. Otázkou bude samozřejmě to, jak může kulturní sektor v tomto ohledu pomoci, stejně tak v souvislosti s ochranou svobody nebo způsoby, jak si navzájem prospívá hudba a město. K už avizovaným hostům, mezi nimiž jsou Michal KaščákAndraž Kajzer nebo Robert Meijerink se přidají architekt, městský aktivista, hudebník a současný primátor Bratislavy Matúš Vallo, státní tajemník slovenského ministerstva kultury Radoslav Kutaš a mnozí další.

„Špeciálne odporúčam 2-hodinový workshop o DIY touringu pod vedením Koena ter Heegde z Holandska. Koenove holandské kapely precestovali východnú Európu a Balkán krížom krážom a zase naopak on pritiahol kapely z východu na západ do holandských a nemeckých klubov. Pozná veľa trikov, ako dobre zabookovať turné, ale aj ako to celé správne načasovať. Nemusí to byť však workshop už pre hotových hudobných profesionálov, odporúčam sa prihlásiť aj ľuďom, ktorých to 'len' zaujíma. Možno práve vy zistíte, že toto by ste chceli robiť a to by bola výborná správa pre našich hudobníkov, bookerov je totiž žalostne málo,” doporučuje ředitelka konference Táňa Lehocká.

Kompletní hudební a odborný program je k nalezení na stránkách festivalu.

SHARPE 2021, Bratislava – Nová Cvernovka, 3.–4. 9. 21 

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.