Když nestíháš, zpomal. Expozice nové hudby zve do Brna

Když nestíháš, zpomal. Expozice nové hudby zve do Brna

Po červnové předehře v ulicích Brna a na Špilberku přichází podzimní část festivalu Expozice nové hudby se třemi koncertními programy a slavnostním otevřením výstavního a výzkumného centra Vašulka Kitchen.

Festival dlouhodobě hledá nové možnosti vyjádření hudby a nové polohy osobního až krajního projevu. „Od roku 2013 sledovala dramaturgie různá témata vycházející z prostorových dispozic města Brna, ale též z požadavku reflexe pestré škály tendencí soudobé hudební produkce. Věnovala se zvukové instalaci, hlukové kompozici, intervencím do veřejného prostoru i veskrze tradičnímu koncertnímu provozu,” komentuje vývoj přehlídky netradiční hudby její dramaturg Viktor Pantůček. „Tuto pětiletku zakončila v roce 2017 revolučním ročníkem, ve kterém oslavila své 30. výročí. Od roku 2018 vstupuje do poněkud odlišného dramaturgického konceptu směřujícího k nalezení nové, aktuální podoby či možné podoby festivalu soudobé hudby, který by sice navázal na tradici Expozice, ale též se výrazněji otevíral současné postdigitální společnosti.

Už ve čtvrtek 11. října se v majestátních prostorách bývalé vládní vily Stiassni představí britská mezzosopranistka Lore Lixemberg, která přednese cyklus dvaceti písní Canti del Capricorni italského skladatele Giacinta Scelsiho. Mimo čas a prostor. V sobotu 13. října pak v Besedním domě zahraje španělský soubor Plural Enseble dílo britského skladatele Petera M. Daviese, Rakušana Georga Friedricha Haase a také argentinského komponisty Fabiana Panisella. V premiéře zazní i nová skladba Ivo Medka.

Nejsilnější atmosféru bude bezpochyby mít projekt, který se odehraje v brněnské Káznici. Zde vystoupí 17. října soubor Brno Contemporary Orchestra s emočně vypjatou hudbou italského skladatele Fausta Romitelliho. A zazní básně ze sbírky Dům Strach od nespravedlivě odsouzeného spisovatele Jana Zahradníčka, který byl vězněn právě na tomto místě, v tísnivých prostorách Káznice. Na závěr festivalu, 30. října, bude otevřena v Domě umění města Brna Vašulka Kitchen, nová kuchyně zasvěcená experimentálnímu výzkumu elektronických médií.

Expozice nové hudby, Brno – různá místa, 11.–30. 10. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.