Hudební, výtvarné i zvukové umění a poezie ve staré obilnici

Hudební, výtvarné i zvukové umění a poezie ve staré obilnici

Areál bývalého obilného sila v ulici Za Škodovkou v Hradci Králové se znovu otevírá uměleckým a kulturním intervencím. Od soboty 21. srpna se tu po celý týden koná projekt s názvem SÝPKA 2021, na němž se podílí hradecká značka MENU. Součástí programu jsou autorská čtení, projekce, koncerty, divadelní představení, výtvarné dílny, ale také diskuzní panel nad budoucností tohoto objektu, který v nedávné době unikl demolici.

Na místě se budou prezentovat například zvukové, audiovizuální i výtvarné instalace kolektivu phonon~ a umělců Jana WildyPiotra Bednarczyka, které v místě zůstanou přístupné po všechny následující festivalové dny. Hudební složku k zahájení obstará polský audiovizuální projekt Loufr a audio performance členů phonon~ Poliny Khatsenky a Jana Krombholze.

Úterý 24. srpna bude patřit diskuzi věnující se revitalizaci industriálních prostor a jejich konverzi pro kulturní účely. „O své zkušenosti se podělí mimo jiné i Lukáš Smetana, který před několika lety odkoupil areál pardubických Automatických mlýnů a nyní ve spolupráci s městem Pardubice, Pardubických krajem a předními českými architekty realizuje jejich rekonstrukci. Své zkušenosti poskytne i Jakub Matoušek, majitel hradecké sýpky a hostitel tohoto festivalu nebo Šárka Zahálková, členka spolku Offcity a kurátorka pardubické městské galerie GAMPA,“ upřesňuje výběr hostů Zdeněk Konečný za MENU. Program dne zakončí Ima Teva, která představí svou novou, uhrančivou desku V kruhu vydanou na labelu Divnosti.

Hradecká sýpka, foto Roman Flossler Hradecká sýpkafoto: Roman Flossler
Autorské čtení současné české poezie se odehraje v pátek 27. srpna pod kurátorstvím a uvedením Libora Staňka. Zúčastní se ho básník a šéfredaktor digitální kurátorské platformy Psí víno Luboš Svoboda, stejně jako básník, výtvarník a hudebník Michal Drozen. Druhý jmenovaný pak s elektrickou kytarou a drum machine vystoupí se svými písněmi pod hudebním alteregem Spiral Sadness. Ve stejný večer bude následovat ještě společný set projektu Šumař^^^ s královehradeckém ambientním zvukovým umělcem Obelisk of Light a také audio performance Faolán McGowan.

Závěrečný den, sobota 28. srpna, nabídne nejen tradiční výtvarnou dílnu nebo odpočinkovou zónu pod taktovkou pojízdné knihovny Divé báby, ale také divadelní představení Venduly Tomšů a Iana Mikysky s názvem Pět knih. Týdenní akci zakončí akustický koncert Petra Válka, který je známý vytvářením hudby a zvuků různými mechanickými nástroji a samohybnými či kinetickými, podomácku vyrobenými předměty. Na závěr se bude promítat také autorský dokument Viery Čákanyové FREM, jenž „se pokouší přetavit složitý komplex myšlenek spojených s otázkami lidské existence v kulisách arktické přírody ve znepokojivou filozofickou úvahu nad limity antropocentrického myšlení.“

Na výtvarné dílny je třeba rezervace, veškerý další program je volně přístupný bez vstupu.

SÝPKA, Hradec Králové – obilné silo Za Škodovkou, 21. 8.–28. 8. 21

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.