Jenny Hval do Bratislavy přináší svěží vítr

Jenny Hval, Praha Jenny Hval, Praha Matěj Hošek

Pomyslným vyvrcholením koncertní série Fresh Air, o kterou se letos starají v bratislavském kulturním prostoru A4, se stane vystoupení norské zpěvačky Jenny Hval. Na podzim se avantgardní pop rozezvučel v Praze, kde Jenny Hval coby předskokanka uvedla The xx, nyní Bratislavu čeká koncert plnohodnotný. Se svým aktuálním albem ztělesňuje zaprášenou mytologii lidem velkoměsta jednadvacátého století.

Se svým Blood Bitch, řadově šestým, na němž ohledává ryze ženské téma a kritizuje kapitalismus, loni dominovala v mnoha bilančních žebříčcích. „Piesne Jenny Hval sú podmanivé a melodické, ale keď to najmenej čakáte, zrazu sa objaví disharmonický zvuk, ktorý vám pripomenie ich divokú a rozorvanú povahu,” přibližují pořadatelé obecný charakter tvorby umělkyně, která je zároveň výraznou performerkou. Příslibem je hudba, na níž začnete opojně tancovat, načež nastoupí husí kůže. „Sú to rozprávky na dobrú noc, ktoré však nekončia happy endom. Sú to pastorále a selanky, v ktorých hrdinky žijú neustále s vedomím, že sa hocikedy môže objaviť troll.” 

Její aktuální album je bytostně intimní a zároveň, dle jejích slov, ryzí fikce. Tematicky si Blood Bitch bere na paškál exploatační filmy a sedmdesátkové horory, upíry a krev, přesněji řečeno krev menstruační, „nejčistší a nejsilnější, přitom v podstatě triviální a děsivou.”

Ústřední singl nové desky, s níž je nyní na světovém turné, jsme zařadili mezi top songy loňského roku. Výrazný vizuál Conceptual Romance podobně jako další klipy Jenny Hval ilustruje téma původní skladby spíš zběžně, mnohem častěji jde o svérázné adaptace, které s textem zdánlivě nesouvisí. S politicky-genderovou angažovaností ale její tvorba rezonuje zpravidla.

V Bratislavě Jenny Hval uvede tamní Tante Elze, ta se vrací po tříleté odmlce, leč rovnou s příslibem blížícího se alba. „Jej krehké a introspektívne piesne založené na speve, klavíri a jemnej elektronike sú hlavne o atmosfére,” přibližují pořadatelé. Slovenská divoženka tak vytvoří protipól té norské. „Pre Jenny Hval je sex politikum, a ženské ochlpenie prostriedkom na oslobodenie,” uzavírají z A4.  

Jenny Hval + Tante Elze, Bratislava (SK) – A4, 26. 4. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.