Katarzia a Pjoni spojili síly. Vydávají Antigonu a vyráží křtít

Katarzia Katarzia Jakub Gulyas

Před nedávnem obdržela Katarzia a Pjoni za svou práci na hudbě pro inscenaci Antigona Slovenského národního divadla (SND) cenu za nejlepší scénickou hudbu. Nyní tyto skladby, doplněné o pár dalších autorských, vychází na stejnojmenném albu u Slnko Records. Dvojice výrazných slovenských muzikantů zároveň vyráží na rozsáhlé turné po Slovensku, které zasáhne i Česko, konkrétně plzeňský Anděl, pražskou MeetFactory a brněnský Kabinet Múz.

Na Antigoně se Katarzia posouvá opět o krok blíž k elektronické produkci. Nový kurz udává i v rovině textové – je angažovanější, přechází od vztahů k společensky aktuálním tématům. Podnětem pro spolupráci se SND byl pro Katarzii zájem přiblížit mladšímu publiku antické drama prostřednictvím písní moderní produkce a současného jazyka, uvádí průvodní zpráva. Inscenace se začala zkoušet na začátku letošního roku, kdy se na Slovensku ukázalo, že mladý člověk umírající pro pravdu není pouhou metaforou.

„Už to nebolo iba o mladej žene, ktorá sa vzoprie spoločnosti, ale o všetkých ľuďoch, ktorí sú ochotní vzoprieť sa nespravodlivosti a ohroziť tak svoj život i komfort,” vysvětluje zpěvačka a k ústřední skladbě Nepohodlný člověk, která zároveň dala pojmenování turné, dodává následovné: „Paradoxom je, že texty ako Nepohodlná osoba a Neodvrávaj pánovi vznikli ešte pred nepríjemnými udalosťami na Slovensku. Neodvrávaj pánovi hovorí o narcistickom vládcovi so sklonmi k sociopatii, Nepohodlná osoba mala odkazovať na životný pocit mladého človeka, na ktorého si všetci ukazujú prstom, pretože je empatický, citlivý a jeho konanie podmieňuje hlboko zakorenený morálny imperatív.” 

Na této hudbě spolupracovala Katarzia s Jonatánem Pastirčákem, jinak známým jako Pjoni anebo nověji Isama Zing. Ona vytvořila hudbu a formu písní, on je aranžoval a mixoval. „Priniesol do nich veľa pekných nápadov a stal sa jedným z mojich blízkych kamošov,” říká. Na turné ty dva bude doprovázet ještě Kateřina Blahutová a alias VJ Katla.

Katarzia/Pjoni, Plzeň – Anděl klub, 18. 10. 18
Katarzia/Pjoni + dné, Praha – MeetFactory, 11. 12. 18

Katarzia/Pjoni, Brno – Kabinet Múz, 12. 12. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.