Konektiv spojí hudebníky z odlišných kultur a nabídne tematickou diskusi

Enchanted Lands a Marwan Alsolaiman Enchanted Lands a Marwan Alsolaiman Libor Galia

Na jednom pódiu se z iniciativy Konektivu poprvé potkají Marwan Alsolaiman, interpret syrské tradiční hudby, s ambientním projektem Enchanted Lands, Karaoke Tundra, hiphopový producent z Ukrajiny, s cimbálovou muzikou Kyčera a Papis Nyass, bubeník původem z Gambie, s Davidem Kollerem. 3. října v pražském Experimentálním prostoru NoD.

„To, co děláme, splňuje pojmenování Konektiv Night,” shrnuje Papis Nyass. „Je to spojení dvou elementů, dvou kultur a dvou umělců. Jde o silné téma, těší mě to a je to pro mě velká čest.”  David Koller, jedna z nejvýraznějších postav na české hudební scéně, k jejich tvorbě dodává, že bubnování je jen jedno – musí dokázat roztančit. „Jde o mix afrokubánské muziky a rockových, lehce jazzových bubnů,” nastiňuje podobu jejich společného setu.

Druhé spojení je poměrně netradiční. „S Marwanem jsme vytvořili set, který je pro mě speciální tím, že jde o mou první zkušenost s tvůrcem hrajícím na tradiční nástroje,” uvádí Enchanted Lands. „V naší spolupráci nezasahuju do Marwanových malebných melodií, ale připravila jsem si ambientní vrstvy, ruchové a ASMR zvuky.”

„Přiznám se, že nic podobného jsem neslyšel – ani u sebe, ani u jiných,”  říká s neskrývaným napětím Karaoke Tundra ke spolupráci s Kyčerou. „Přestože mám v oblibě podivné spolupráce, tohle je nejulítlejší věc, na které se podílím.” Cimbálové úpravy rapových skladeb budou vycházet z jeho alba Futurologický Kongres (2016). Za Kyčeru její primáš Jiří Šilhán nakonec uzavírá slovy, která by mohla sednout každé jedné, takto spojené dvojici: „Je to jako se učit nový jazyk od člověka, který umí jen svým rodným jazykem. Jsem zvědavý, co z toho vzejde.”

Cílem Konektiv Night Vol. I je podpořit vzájemné porozumění a zdůraznit potřebu výměny zkušeností a znalostí mezi lidmi nejrůznějších kultur. Proto také před koncertem proběhne diskuse na téma Jak se u nás tvoří umělcům ze zahraničí. Mezi diskutujícími je vedle vystupujícího Papise Nyasse dále Džana Popovič (Organizace pro pomoc uprchlíkům) a Jing Lu (Allstar Refjudží Band). Na pódiu se posléze poprvé setkají hudebníci z Česka s těmi z řad aklimatizovaných cizinců.

Konektiv Night Vol. I., Praha – Experimentální prostor NoD, 3. 10. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.