Next posedmnácté: vlna nového a experimentálního zasáhne Bratislavu

Next 2017 Next 2017

Hlubšími proudy současné alternativní scény se vydá slovenský festival Next, který se opět odehrává na sklonku podzimu. Především v prostoru bratislavské A4 slibují organizátoři po dobu pěti dní radikální melodie, živelné improvizace a multimediální projekty, neoposlouchané zvuky.

Festival Next představuje spojení výrazů „new” a „experimental” a naznačuje tak dramaturgické směřování, už posedmnácté se v Bratislavě odehraje přehlídka, která vytvoří prostor pro dialog slovenské hudební scény s tou mezinárodní. „Next sa snaží ponúkať každý rok to výber toho najzaujímavejšieho, čo sa na svetovej scéne deje,” uvádí program festivalu „či už je to elektronická a inovatívna vážna hudba, improvizovná hudba, avantgardný jazz, noise, ambient, experimentálny rock, ale aj konceptuálne projekty, multimediálne a interaktívne performance a ďalšie formy.

Konkrétně pak půjde například o Jeana Luca Guionneta, který v úterý, první den festivalu, Next otevře v netradičním prostředí Malého evangelického kostelu. Pro francouzského improvizátora je naopak hra v kostele typická. „Jedným z nosných záujmom Guionneta ostáva testovanie výdrže a inej zvukovosti organa, definujúc ho ako organické zariadenie na polceste medzi vozidlom a umelou inteligenciou,” přibližují organizátoři tvůrce, jehož je možné považovat za nezaměnitelného zvukového sochaře. „Organ ako filter počúvania, gesta a architektúry, nástroj znejúci vždy inak, keďže ani jeden nie je skonštruovaný rovnako.” 

V stále neuzavřeném seznamu jmen, která tento rok do Bratislavy zavítají, jsou dále třeba Ken Ikeda / Eddie Prévost, Damien Dubrovnik, Jamka či The Black (Vlad Kreimer). Zmiňme ještě Roberta Henkeho, známého též jako Monolake, spolutvůrce programu Ableton Live. „Lumière II, predstavenie, ktoré malo premiéru v parížskom Centre Pompidou, využíva štyri výkonné lasery v dokonalej synchronizácii s hudbou,” nabízí Next ve středu.

Úplný přehled nabízí stránky festivalu, stejně jako podrobnosti k místům konání a možnostem ubytování. Přidáváme zároveň naši galerii z loňského ročníků coby lákadlo

Next 2016, Bratisalva – A4 | priestor súčasnej kultúry, 22.–26. 11. 16

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.