Ostrava Kamera Oko slaví 15 let a nabízí přehlídku soudobé audiovize

Ostrava Kamera Oko Ostrava Kamera Oko foto: Libor Galia

Již patnáctý ročník má letos před sebou filmový festival se zaměřením na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko (OKO). Obvykle se festival OKO konal vždy na přelomu září a října, letos poprvé proběhne od 15. do 19. listopadu.

„Již léta nás pojí pevné partnerství s galerií PLATO, která nám poskytuje nejen prostory, ale také zázemí pro festivalový štáb a akreditační centrum a pomáhá nám festival zajišťovat i technicky a personálně. Pro jubilejní ročník nám PLATO opět nabídlo velmi vstřícnou formu spolupráce, která však byla z jejich strany uskutečnitelná až v listopadu. Posun termínu jsme navíc zvažovali již dříve s ohledem na konání dalších tuzemských filmových festivalů a také na průběh semestru na vysokých školách,” vysvětluje ředitelka festivalu Gabriela Knýblová.

Festival se jako obyčejně skládá z několika sekcí, přičemž tu hlavní, soutěžní, reprezentují filmy, které za sebou mají jen několik málo projekcí na největších světových festivalech. Příkladem může být Eureka (2023) argentinského režiséra Lisandra Alonsa. Strukturálně ambiciózní dílo nahlíží život a osudy původních obyvatel Ameriky v invenčně propojených celcích snímaných dvěma výraznými kameramany současného filmu, Maurem Hercem a Timem Salminenem.

Kameraman a režisér Ondřej Nedvěd se v kurátorské části programu zaměří na kameru v animaci a k projekci vybral oceňovaný loutkový film Darii Kashcheevy Dcera (2019). Experimentální vody současné kinematografie prozkoumá kurátor Tomáš Slunský (Gin & Platonic) s evropskou premiérou filmu Myslel, že zemřel (2023) kanadského tvůrce Isiaha Mediny. 

Tradiční součástí festivalu je takzvaná AV Night, hudebně vizuální přehlídka pod taktovkou Ondřeje Lasáka (ex-Genot Centre). „Čím déle pořádám koncerty, tím víc jsem schopný docenit vizuální složku, která se nesnaží být za každou cenu v popředí. Je úplně v pořádku být jen vhodně vybranou tapetou. Pak jsou ale případy, kdy vás ta tapeta spolkne, přestanete rozlišovat mezi zvukem a obrazem, a ocitnete se v úplném novém prostoru. A právě takový prostor bychom rádi vytvořili na AV Night,” říká Lasák. 

V PLATO Bauhaus se díky němu v listopadu představí MSHR, tvůrčí dvojice z amerického Portlandu, která se věnuje interaktivní audiovizuální tvorbě, rakouský hudební producent Jung An Tagen a experimentální filmař Rainer Kohlberger a večer uzavře DJ set v Praze usazeného skotského producenta vystupujícího pod jménem Evil Medvěd.

Ostrava Kamera Oko tak opět nabídne pestrý program na prodloužený víkend pro všechny příznivce současného umění v rozličných podobách. Reportáž a galerii z 14. ročníku naleznete zde.

Ostrava Kamera Oko, Ostrava – různá místa, 15.–19. 11. 2023vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.