Odkaz Roberta Filliou a oslavy umění 17. ledna. Art’s Birthday v Opavě a Pardubicích

Odkaz Roberta Filliou a oslavy umění 17. ledna. Art’s Birthday v Opavě a Pardubicích

Narozeniny slaví umění každý rok 17. ledna. Začalo s tím několik jedinců po smrti Roberta Filliou, francouzského člena hnutí Fluxus, v roce 1963. Chtěli tak navázat na jeho pojem „The Eternal Network“ („Věčná síť). Oslavy se konají v různých městech po celém světě. U nás se k nim připojí třeba kulturní iniciativa Bludný kámen, která chystá k této příležitosti akci v opavském Matičním domě.

Součástí bude prostorová instalace umělecké skupiny Hejno (tu tvoří Jan Bražina, Adam Hejduk a Matěj Jindrák), různé performance (například Michaela Rožnovská a Nikola Rácová) či promítání artového muzikálu Siksa. Stabat Mater Dolorosa, který je performativním snem o dělání filmu, jenž se stane skutečným. Těšit se můžeme také na noisovou elektroniku Dimmacherus, naivní breakcore Best before end (sólová tvorba Jonáše Svobody) a čtyřčlenné performativní uskupení To je hrůza, které se „identifikuje experimentálním rapem, technem a Tylerem Durdenem.“

 

Slavit umění se bude i v Galerii města Pardubic GAMPA a místním Divadle 29. Vše začne hraním počítačové hry Everything, která je takovým simulátorem poznání za doprovodu živé hudby od producenta Mollyho. Ten pracuje s analogovými syntezátory a inspiruje se starými béčkovými filmy, žánrovými snímky Clinta Eastwooda či italskými horory. Dalším zajímavým spojením bude také experimentální projekt Jana Kašpara Obelisk of Light a hlukařky 3C 273 s vizuály Adély Sobotkové (New Magic Media).

 

Společné vystoupení chystá i hudební skladatel Jan Burian ml. (tyto alba, Kyklos Galaktikos) s improvizátorkou Lucií Páchovou (Talaqpo, Pražský improvizační orchestr) – ta je známá projekty, jejichž podstatu tvoří propojení hlasu, těla, rytmu a spontánní hudebnosti.

A nakonec koncert, na němž se potká hudebník a producent Tarnovski (Gurun Gurun, IQ+1 a další) s ambientní drone music Michaela Nechvátala a jeho projektu Kult Masek (RAW DEAL, Stoned To Death Records). Oba zahrají naživo k promítání kultovního experimentálního filmu The Flicker (1966) od režiséra Tonyho Conrada. Tak na umění!

Art's Birthday Opava 2020, Bludný kámen  – Matiční 2, 17. 1. 20
Art's Birthday 2020, Pardubice  – Divadlo 29, 17. 1. 20

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.