Okurková sezóna: Frontman Flaming Lips připravuje fantasy komiks pro otrlé aneb Když hudebníci kreslí knížky

The Flaming Lips The Flaming Lips

Nejen hudbou je hudebník živ. Mnoho muzikantů zkouší svůj umělecký talent uplatnit také na poli literatury, přičemž samostatnou kapitolou jsou komiksy. Nováčkem mezi hudebníky, kteří se shlédli v kreslených, juxtapozičně uspořádaných panelech, je čerstvě také frontman extravagantních Flaming Lips, Wayne Coyne. Ten příští týden vydá limitovanou edici svého komiksového debutu – psychedelické fantasy The Sun Is Sick, která prý rozhodně nebude svým námětem pro děti, a nejspíš ho neskousnou ani někteří dospělí.

Okurky!

V novinářském světě se v současnosti hlásí o slovo okurková sezóna, a tak není od věci se čas od času pobavit nad zprávou veskrze bulvárního charakteru. Jedné takové bude patřit čím dál tím víc dnů.

Útěk do světa fantazie a pokřivených lidských osudů je pro komiksy hudebníků z neznámého důvodu charakteristický. Tak třeba Tom Morello, kytarista Rage Against The Machine či Audioslave, napsal a nakreslil komiks Orchid, pojednávající o teenagerovské prostituce, která v post-apokalyptické společnosti hledá své místo ve světě, frontman My Chemical Romance Gerard Way pak stojí za dílkem The Umbrella Academy, jež vypráví o znovusjednocení skupinky superhrdinů z dysfunkční rodiny za účelem záchrany světa. Amanda Palmer (The Dresden Dolls) a Jason Webley vymysleli komiksový příběh srostlých dvojčat Evelyn Evelyn a následně jej hudebně oživili na pódiu, málokoho asi překvapí, že v komiksu se angažovali v minulosti také David Lynch nebo Gene Simmons. Za zmínku stojí i druhá strana - od komiksu nedávno utekl autor Ligy výjimečných, Z Pekla anebo V jako Vendeta Alan Moore, aby si střihl první singl, svůj první protest song.

Ale ani českým hudebníkům není komiks cizí. Jaromír 99 stojí za Aloisem Nebelem a v současnosti připravuje k podzimnímu (českému) vydání komiksovou předělávku Kafkova Zámku, na komiksových přesazích své tvorby si zakládá tajuplný Kittchen a krátké komiksové stripy nejsou cizí ani Vladimirovi 518.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.