Opavská platforma Bludný kámen připravuje zvukovou výstavu

Znějící, rezonující, vibrující Znějící, rezonující, vibrující Bludný kámen

Výstava Znějící, rezonující, vibrující, připravená opavským spolkem Bludný kámen v několika prostorách v Ostravě a v Opavě, představí rozličná zvuková prostředí. Ticho, ve kterém uslyší známé zvuky i hluk, v němž návštěvník rozezná hloubku neznámého ticha.

Umělci vystaví zvuková prostředí jakožto díla se zdrojem výrazných smyslových počitků a estetických zkušeností. Daný prostor, který má sloužit nějakému konkrétnímu účelu, se může vhodným použitím zvuku stát plnohodnotným sám o sobě. Zvuky z přirozených zvukových prostředí můžou být nahrané, deformované, či smíchané. Stejně tak dobře to můžou být zkonstruovaná umělá zvuková prostředí za použití nejrůznější techniky. Zvuky, které byly nově stvořeny, vyhledány nebo zasazeny do jiných kontextů.

„Vystavující umělci realizují do konkrétních prostor své představy o komponovaných zvukových prostředích, zabývají se jejich prostorovými akustickými charakteristikami, připravují drobné zvukové události, uskutečňují terénní nahrávky, aby přenesli zvuky do nových souvislostí,” uvádí Martin Klimeš, jeden ze čtyř kurátorů výstavy, který Bludný kámen zároveň i vede. „Putují, aby návštěvníkům předložili zvukové cestovní reporty, vytvářejí zvukové objekty, zaznamenávají hluky i ticha svého okolí, generují nové zvuky, realizují nejrůznější akustické jevy, objevují zvuky znějící hluboko pod hladinou běžné slyšitelnosti, zvuky rezonující i vibrující.” Z alternativních hudebních jmen vyčnívá kupříkladu Jonáš Gruska.

V Galerii Dole a ve Výstavní síni Sokolská 26 potrvá výstava do 15. září, ve Fotografické galerii Fiducia a v Galerii Lauby do 2. září. Výstavy v Opavě potrvají do 15. září. K události vše shrnující je možné se přihlásit na Facebooku

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.