Prodloužené obýváky v režii AVA pokračují

Prodloužené obýváky v režii AVA pokračují

Poslední akce kolektivu AVA, o které jsem psal dříve, se odehrávala ještě na Rumišti. Psal jsem, že Rumiště končí, ale vibe rozhodně ne. Přes nepopiratelné kouzlo původního místa s sebou duch progresivního hudebního spektáklu kolektiv přenáší do prostorů, které se jim zrovna otevřou. Po několika setkáních na Jarošce tentokrát v klubovně Bastl Instruments.

Druhé patro bývalých prostor FaVU, koberce a polštáře na zemi, meotar, čaj, pivka. Přes rozlehlost klubovny si za zvuku a mixu kazet v podání Snurssly Shakaali připadáte jako doma v obyváku, takže se vlastně nic nezměnilo a už teď je jasné, že příznivci ambientu si tenhle večer přijdou na své. Během kazeťákové produkce se klubovna zvolna, ale neustále zaplňovala a na prvního z hostů už byl prostor naplněný sedícími či polehávajícími těly.

IQ+1 – experimentálně improvizační uskupení – bylo možné v Brně vidět už před pěti v rámci legendárních Skleněných dnů, které naplňovaly hudební produkcí naráz všechna patra Skleněné louky. Tentokrát IQ+1 přivezli svoji novou desku Conversaphone Plus vydanou u labelu Mappa. Synťáky, beaty, ale taky housle, trubka, mix úsečného vyprávění, rušivých přídechů, přidušených výkřiků, asambláž zachycující a obepínající pocitem hraničícím někde mezi úplným klidem a šílenstvím schizofrenika. IQ+1 za zhruba půl hodiny (ale tím si nejsem jistý, mohla to být i hodina) zahráli soundtrack k neexistujícímu filmu Michaela Hanekeho nebo Bély Tarra. A skončili jen proto, že jim jel vlak.

Zakončení večera se neslo v podání jednoho z nejvýraznějších hudebních umělců a experimentátorů Jonáše Grusky, který před nedávnem na svém vlastním labelu Lom vydal album Žaburina. Gruska schopný vytvořit atmosférický sound i z náhodného field recordingu na jihlavském festivalu dokumentárních filmů s sebou do bastlí klubovny přinesl v podstatě čtyřkanál. Ampliony obecního rozhlasu směřující ze středu prostoru do čtyř světových stran tak přinášely všem účastníkům v každý okamžik odlišný hudební zážitek. Oproti IQ+1 Jonáš obstaral vychillenější produkci, kdy si hrál a modifikoval jediný zvuk v různých intenzitách a výškách. Vyplnil celý prostor vibem snášejícím se na soustředěná těla posluchačů. Stejně jako v prvním případě nastalo v klubovně bezčasí, které bylo přerušeno až Jonášovým pronesením „vďaka”.

Akce v klubovně Bastl Instruments rozhodně nekončí. Už ve čtvrtek 21. února sem můžete zajít na melodicky efemérní nádheru Mikoo a pokud toužíte po další akci pořádanou AVA kolektivem, ves polupráci s Leitnerkou se můžete těšit 28. února na psychedelickou nálož Sun Arraw, tentokráte trochu netradičně v klubu.

AVA Vardagsrum Session, Brno – Bast Instrument, 17. 2. 19

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.