Opavský lo-fi hudebník Naive Music debutuje

Opavský lo-fi hudebník Naive Music debutuje

Opavský hudebník Ondřej Anlauf vystupující pod monikerem Naive Music vydává svou debutovou nahrávku. Ta vychází u labelu Bughead Records, kde bude v průběhu března dostupná na kazetě. Eponymní debut čítá 15 napůl zpívaných a instrumentálních skladeb zaznamenaných na čtyřstopý analogový rekordér. Debut přichází týden po singlu In Reverse, který jsme přinesli v premiéře.

Anlauf začal po působení v několika kapelách samostatně tvořit na přelomu let 2014 a 2015. „Tato cesta se pro mě ukázala zajímavější, než jsem čekal. Postupně jsem objevoval, jak velký význam má provedení nahrávky na celkový dojem z díla a že je pro mě forma stejně důležitá, jako obsah,“ říká.

Při skládání hudby i psaní textů se uchyluje k minimalistickému, podle vlastních slov až naivnímu přístupu. „Intuitivně skládám slova a dostupné zvuky do strohých či pestřejších obrazů, aniž bych výsledek výrazně promýšlel. Jednotlivé skladby jsou převážně introvertní opisy malých příběhů, osobních dojmů, pocitů a zdánlivě zanedbatelných okamžiků.“

Od jeho přístupu se odvíjí také tvorba nahrávek, kdy počítač postupem času vystřídaly analogové kazetové 4-tracky. V písničkách se navíc kromě klasických výrazových prostředků (zpěv, kytara, jednoduché synťáky, bicí automat) objevují i improvizované nástroje (dřevo, železné profily, plechovky, sláma).

„V analogovém prostředí nehledám nostalgii, ale spíš oproštění se od zmatečného digitálního přístupu neomezených možností a nastavení lidského měřítka své tvorbě,“ říká.

Specifické nahrávání má za následek i to, že Anlauf zatím neplánuje živá vystoupení. „Výsledkem práce je pro mě konkrétní, uzavřená nahrávka, ve které je řečeno vše.“

Komentáře

Související články

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.