Pohoda 2019: britská klasika i něžná Francie

Pohoda 2019: britská klasika i něžná Francie Martin Šveda

Slovenská Pohoda pravidelně přiváží na trenčínské letiště kvalitní a nabitý line-up, od headlinerů až po zatím jen málo známé umělce se silným zastoupením domácí scény. Největším jménem je bezesporu Liam Gallagher, který zahraje i na českém Metronomu. Celebrita, navždycky asi frontman slavných Oasis spíše než hybatel současného hudebního světa. Slovensko je překvapivě silně zastoupené projekty okrajových žánrů, ať už jde o noisecorové 7 minut strachu nebo upřímnou punkovou výpověď kapely Absolútná nula.

Další očekávanou hvězdou je třeba Charlotte Gainsbourg. Ve francouzské zpěvačce a dvorní herečce Larse von Triera se snoubí dětská hravost, křehkost a upřímnost s brutalitou a sílou osobnosti i divokosti jejího otce, umělce a ikony Serge Gainsbourga. Na její tvorbě se ukazuje síla komunity a soudržnosti, v rozhovorech zmiňuje množství jmen – včetně zmíněného kontroverzního režiséra – se kterými na jednotlivých albech spolupracovala a současně lidi, kteří jí dodali kuráž a umělecky ji posunuli o kus dál. Jsou mezi nimi například Beck, Paul McCartney nebo člen Daft Punk, Guy-Manuel de Homem-Christo. Poslední Charlottino album REST je zároveň první, pro které si sama psala texty a je spojováno se ztrátou jejího otce a sestry. Patosu se však tato deska vyhýbá a nechává vyniknout svoji hloubku, ale i energii.

Dojde ale i na Česko. V doprovodu brněnské Filharmonie zahrají undergroundoví The Plastic People of the Universe, současnou elektroniku bude reprezentovat vtipálek a brněnský fenomén Ventolin.

Festival toho z hlediska programu nabídne jako každý rok mnoho, nepřehlédnutelným zájmem organizátorů je však i pohodlí návštěvníků a snaha o ekologický provoz a trvalou udržitelnost. To začíná už cestou na festival, festivalové vlaky za velmi příznivou cenu vyjíždí z Bratislavy, Liptovského Mikuláše a Popradu, Pohoda nabízí mnoho druhů ubytování od nejlevnějšího ve vlastním stanu až po chatky pro náročnější návštěvníky, vratné kelímky, třídění odpadu přímo v areálu, apod.

Pohoda Festival 2019, Trenčín - letiště, 11.–13. 7. 19

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.