Přehlídka hranic současného audiovizuálního umění začíná již ve středu v Brně

Audiovize 2015 Audiovize 2015

Třídenní festival Audiovize, který vyrostl ze studentského kina pod záštitou Masarykovy univerzity v Brně, proběhne ve dnech 23. – 25. září. Přehlídka hranic současného audiovizuálního umění pozměnila svou dramaturgii vstříc experimentálnějším snímkům a spojení poslechového pořadu s prostorem kina. Zatímco „nultý ročník“ proběhl v Univerzitním kině Scala na jaře 2014, navazující samostatný festival doplněný o výstavu a závěrečnou slavnost se letos odehraje v městském kině Art a kulturním prostoru PRAHA.

Tématem prvního ročníku je „found footage“, nalezené a znovu objevené materiály fotografické, filmové i zvukové. Po tři večery uvede kino Art „snímky, které nápaditým a progresivním způsobem propojují obraz se zvukem a posouvají limity filmového média,“ uvádějí pořadatelé. Zahájení Audiovize proběhne již ve středu 23. září v knihkupectví ArtMap v Místodržitelském paláci Moravské galerie, kde se uskuteční vernisáž výstavy nalezených fotografií ze sbírky Václava Macha.

První festivalový den rovněž návštěvníkům nabídne unikátní 'poslechový večer‘ s názvem Radiobiograf. V přítmí velkého sálu kina Art bude prezentováno široké pole zvukového umění, od specifického ztvárnění 'klasické' rozhlasové hry přes soundartovou kompozici až k tvorbě na hranici radiodokumentu a radioartu,“ zvou dále organizátoři na specialitu letošního programu. Zazní skladby/hry Lukáše Jiřičky, Miloše Štědroně, Rudolfa Růžičky, Arnošta Parsche, Aloise Piňose a Jiřího Horčičky.

Filmová přehlídka uvede například dokumentační koláž Hořké jezero (Adam Curtis) obsahující dosud neviděné záběry z invaze do Afghánistánu, část dokumentárního cyklu České televize Soukromé století, „remix“ hudby ze starších inscenací brněnského studia ČST Proč jsme se nepotkali zaživa? (Jára Tarnovski), Druhý valčík neboli archivní záznam fotbalového utkání s živým dabingem či biblické drama ze zapadlé mexické vesničky Lucifer, které belgický režisér Gust Van den Berghe natočil ve speciálním kruhovém formátu.

V malém sále Artu představí svou práci dvojice Julie Grybos a Barbora Zentková, jež se zabývají vztahem malby k jiným druhům umění. Závěrečný večírek uvedou projekty Lukáše Jiřičky a Martina Ježka na pomezí filmové performance a galerijní instalace. „Hra na ohradu zviditelňuje zvuk prostřednictvím tmy. Diváci jsou obklopeni zvukem v ztmaveném prostoru, kterým občas problesknou fragmenty obrazů a zanechají na sítnici světelnou stopu. Projekt 'Jak se dělá počasí ' se skrze zvuk přibližuje jedinečnému myšlení malíře s psychiatrickou zkušeností Zdeňka Koška a překládá jej do audiovizuálního představení.

Hudební závěr festivalu obstarají dvojice částečně spojené přímo pro tento večer: Tatratank & M. Bryon, Dizzcock & VJ Kolouch, dzurillah (Lumír Nykl) & VJ Tristan. Vrátí se také vesmírné duo Space Love, které hrálo na Audiovizi už dříve a nyní připravuje k vydání nové album Disco Inferno.

Permanentka na celý festival za 250 korun se prodává v kině Art v den zahájení od 14:30. Kompletní program najdete na webu.

Audiovize, Brno – kino Art, PRAHA (Fórum pro architekturu a média), knihkupectví ArtMap, 23. – 25. 9. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.