Premiéra: Acute Dose – Boom

Premiéra: Acute Dose – Boom

A je to tady. Album, které bylo mnohými netrpělivě očekáváno, je již k poslechu na Bandcampu. Brněnská kytarová scéna prostě jen kvete. Ale teď už vážně – Acute Dose patří nepochybně k těm kapelám, co do určité míry definují scénu mladých českých kytarovek. Rozvíjejí vlastní styl a naživo se ukazují jako celkem dynamická a ohebná parta hudebníků. Ne že by jejich skladby byly zase tak náročné k hraní, ale jednoduchost často odhalí to skutečné jádro, co je kdesi v přirozené muzikálnosti a nenucenosti. Neváhají tak měnit sestavu, aby celek byl sehraný a odevzdaný jakémusi společnému vyznění. A možná, že je tam i nějaké vyznání, kdo ví.

V současnosti se k základní dvojici kytaristy a zpěváka Davida Pšenčíka a druhého kytaristy Lukáše Palána a zakládajícímu členovi, bubeníkovi Jakubovi Zháňalovi přidal slovenský basák Tomáš Bateško, kterého vytáhli z tria Vojdi. Na jaře natočili v Kabinetu Múz live session, při níž hostoval ještě Jiří Machů z opavských Killiekrankie. Jejich nová deska Overdose vyšla 19. října a pokřtěna již byla v Praze. K brněnskému křtu, jenž se uskuteční 7. listopadu, si Acute Dose vybrali pro koncerty ne tolik typický podnik Mýdlo. Tam si dokonce pozvali tajného hosta, jehož identita ale dává naprostou logiku. Když si jednou David Pšenčík zlomil ruku a nemohl hrát, hádejte, od koho si půjčili kytaristu...Jsou to experti na průšvihy, ze kterých ten nejznámější je asi letošní událost z léta, kdy jim vyhořela celá dodávka i s kapelními věcmi. Kupodivu Acute Dose mají tolik příznivců, že vybrat peníze na „nový cajky“ netrvalo zase tak dlouho.

Videoklip, který nabídli AlterEchu k premiéře, je docela hezkou koláží záběrů, v nichž sledujeme, co dělá tato kapela ve svém, převážně asi volném, čase. Vyrobil ho tvůrce videí jménem Ashtray. „Točil to na jakousi kameru na kazety, se kterou zabírá skejťáky, sprejery a další takový sígry. Objel s námi docela dost koncertů, většinou jsme ani nevěděli, že tam bude,“ říká David Pšenčík. 

A samotná deska Overdose? Eklektický mix vyhrávek, odkazů k psychedelickému rocku, popových nonšalancí z doby, kdy letní festivaly opanovala Tame Impala, skryté touhy dělat ve skutečnosti jazz a funky a být u toho nad věcí jako Connan Mockasin. Každá kapela zní tak trochu nebo i hodně jako nějaká jiná, na druhou stranu Acute Dose na české scéně bezpečně poznáte. A přes všechny ty vlivy a neskrývanou žánrovou přilnavost k trendům ve světovém indie popu, dokážou pracovat se zvukovými barvami kytar a smyslem pro kompozici tak, že se jim podařilo dát dohromady nesmírně pestrou desku.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.