Radiohead mají rok pauzu, Greenwood vystupuje s orchestrem

Radiohead, foto Sebastian Edge Radioheadfoto: Sebastian Edge

Zdá se, že Jonnymu Greenwoodovi orchestrální hudba učarovala. Od roku 2011, kdy absolvoval pouť Polskem, se věnuje této sféře hudby víc a víc. A v nedávnem sloupku pro The Guardian britský hudebník mimochodem sdělil, že Radiohead mají roční pauzu.

Greenwood tehdy vzal na krakovském festivalu Sacrum Profanum Reichův Electric Counterpoint po svém. Následně spolupracoval ještě s dalším klasikem, a to Krzysztofem Pendereckim. Tato spolupráce vyvrcholila vystoupením na festivalu Open'er. Od té doby skládá Greenwood pro menší smyčcové soubory, především pro australský Australian Chamber Orchestra a nověji pro jeho krajany London Contemporary Orchestra. S těmi dnes také hlavní kytarista Radiohead vystupuje v opuštěných větrných tunelech. Co je předmětem sloupku, který stojí za přečtení? V prvé řadě to, jak ozvláštňuje současná Greenwoodova tvorba jeho přístup k živým vystoupením a nahrávání vůbec. Dvaačtyřicetiletý „skladatel“ je už dlouhodobě také tvůrce hudby k filmům, a tak jeho posun není výrazným překvapením.

Přestože je okolo Radiohead ticho, pauzu skupina oficiálně nevyslovila. Poslední album, The King Of Limbs, vyšlo právě roku 2011.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.