Lollapalooza podruhé v Berlíně, tentokrát v čele s Radiohead

Lollapalooza Berlin Lollapalooza Berlin

Působivé prostředí někdejšího berlínského letiště Tempelhof láká k odpočinku a radovánkám léta od svého zavření i během roku, několik let se navíc pod letištními věžemi na sklonku prázdnin odehrával Berlin Festival a nyní druhý zářijový víkend patří Lollapalooze. Původně americký festival s pětadvacetiletou tradicí v průběhu let expandoval, podíval se do Argentiny, Brazílie a Chile. Před rokem si odbyl evropskou premiéru a přivezl na Tempelhof Macklemore & Ryana Lewise. Letos se německá edice festivalu pyšní s Radiohead a lze ji tak považovat za vyvrcholení festivalové sezóny.

Vedle nich stojí na vrchu legendy elektroniky New Order anebo tempelhofská stálice a fenomén německé taneční muziky Paul Kalkbrenner. Berlínské Lollapalooze vévodí elektronická hudba různého ražení, alternativy chtivé zaujme experimentální pop Róisín Murphy, která loni vydala vřele přijaté Hairless Toys, a své si k tomu řekne i osobitý písničkář James Blake, jehož opus The Colour of Anything vyšel na jaře. Oba posledně zmíněné jsme zastihli během letošní Pohody. Lehčí notu na berlínském letišti udají Major Lazer či Odesza. Dojde ovšem i na rock v podání Kings of Leon či Kaiser Chiefs. Mezi menšími jmény vyčnívá Aurora, která je jednou z nadějí našeho Echolokátoru

Po pěti letech se tento rok na scénu vrátili Radiohead s albem A Moon Shaped Pool. Na devátém albu britská skupina zúčtovala období, během něhož jednotliví členové stihli mnohé. Thom Yorke vydal s Nigelem Godrichem Amok, druhé album Atoms for Peace, Philip Selway stihl vydat sólová alba rovnou dvě. Jonny Greenwood kromě skládání hudby k filmům (Skrytá vada, PTA) několikrát spolupracoval s orchestrem. Vliv je to patrný už během první skladby Burn The Witch, která přišla rovnou s klipem a rozpoutala patřičný rozruch. A Moon Shaped Pool je opět symbiózou léta zkoušených a nových skladeb, jejíž výsledek ztělesňuje jedno z nejopěvovanějších alb tohoto roku. 

Zpátky ale k Berlínu a Lollapalooze, na které jsou Radiohead jednoznačnými headlinery. „Energie Berlína, pulzující umění, fashion a hudební scéna reflektují přesně to, o čem Lollapalooza je a já se nemůžu dočkat této kulturní výměny,” pronesl onehdy Perry Farrell, zpěvák Jane's Addiction a zakladatel festivalu. Mezitím Berlin Festival si po několika úspěšných ročnících vzal kreativní pauzu.

Lístky na dvoudenní festival lze v současnosti pořídit za 139 Euro. Úplné informace ohledně Lollapaloozy nabízí webové stránky festivalu.

Lollapalooza, Berlín (DE) – letiště Tempelhof, 10.–11. 9. 16

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.