Radiohead vydali první singl po pěti letech

Radiohead vydali první singl po pěti letech

Jako předzvěst příchozího alba se dá tušit nová skladba Radiohead, která byla zároveň doprovozena klipem. Tomu všemu předcházelo typické ticho před bouří, které bylo ještě umocněno tím, že skupina smazala veškeré příspěvky na svých sociálních sítích.

Následně včera, 3. května, přibyla na Instagram dvě krátká videa a chvíli nato se vynořila Burn the Witch, enigmatická, vířivě doutnající skladba, doprovozena smyčcovým, nervy drásajícím orchestrem. Radiohead nicméně znovu vybírají z archivu, neboť kořeny novinky sahají až k dobám alba Hail to the Thief. Rovněž klip, připomínající dětský seriál Trumpton či kultovní snímek The Wicker Man (Rituál), přispěl k značným ohlasům. Třebaže je text skladby plný skeptických tezí o všeobecném klamu staršího data, například server Pitchfork poukazuje ve spojitosti s klipem na jistou poplatnost aktuální situaci ve Velké Británii, evropskou migrační krizi, ale i k americkým prezidentským volbám.  O tom, kdy či jak deváté album vyjde, se ale pochopitelně mlčí.

Živě bude možné Radiohead zastihnout geograficky nejblíže během berlínské edice Lollapaloozy, druhý ročník festivalu tentokrát připadá na 10.–11. září. Tradiční koncerty se mezitím rychle vyprodávají. 

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.