Sacrum Profanum ohlásilo překlenovací ročník, s nimž se znovuzrodí

These New Puritans, foto Alasdair McLellan These New Puritansfoto: Alasdair McLellan

Polský Sacrum Profanum je festivalem, za kterým se jezdí spíš z principu, a tak věrného fanouška pravděpodobně nezamrzí zdánlivá absence velkých jmen. Festival běžně se odehrávající v centru a na periferiích industriálního města Krakov letos opět zaujme zářijový termín, týden dlouhé oslavy moderní a klasické hudby odstartují 13. září ovšem v novém prostoru.

Tento ročník bude výjimečný. Na jednu stranu uzavře cyklus posledních tří ročníků, jejichž ideou byla souhra klasické hudby s elektronickou avantgardou, a na druhou stranu otevře perspektivy ročníkům dalším,“ uvádí pořadatelé světově opěvovaného festivalu, který se zařazuje po bok alternativního svatostáku OFF Festivalu či elektronického festivalu Unsound, jejichž renomé dlouhodobě přesahuje hranice Polska. Sacrum Profanum tentokrát bude patřit islandskému zástupci současné klasické hudby Oláfuru Arnaldsovi a jeho krajanovi Jóhannu Jóhannssonovi a z druhého břehu ohluší elektrickými vlnami britští These New Puritans.

O svým způsobem syntézu se festival pokusí představením Bryce Dessnera, jehož symfonie byly královskému městu předneseny v minulých letech. Dessner, jinak jeden z The National, se tentokrát dostaví osobně, a to i se svým bratrem Aaronem. Vážná tvář jindy indierockového kytaristy bude zprostředkována skrz Music for Wood and Strings anebo Lachrimae, přičemž například Music for Heart and Breath bude přednesena nejen bratry Dessnerovými, ale rovněž skupinou New York formation yMusic. Tradičně se festival také pokloní jednomu z klasiků – tento rok půjde o Johna Cage, jemuž bude patřit večer s titulem We Are All Going in Different Directions.

Program a bližší informace ke koncertům, které tradičně probíhají v míře jednoho či dvou za večer, naleznete na stránkách festivalu. Naši reportáž z loňského ročníku si pak můžete projít zde.

Sacrum Profanum, Krakov (PL) - ICE Kraków Congress Centre, 13. – 19. 9. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.