Sametový víkend nenechal Pohodu chladnou. Na léto oznamuje black midi či Metronomy

Pohoda 2019 Pohoda 2019 Martin Bobok

Taky Pohoda slavila výročí sametové revoluce a na 17. listopadu připadl už jedenáctý Koncert pre všímavých. Konal se v bratislavském klubu FUGA a galerii Umelka. Obě místa propojuje festival se 17. listopadem. Fugu jako místo svobodné kultury, které je díky třiceti letům demokracie možné a Umelku jako místo, kde se v reakci na revoluci sešli slovenští intelektuálové a umělci, což vedlo ke vzniku slovenské politické strany Verejnosť proti násiliu.

V Umelce tématicky zahráli bigbítoví Ještě jsme se nedohodli a Bez ladu a skladu a ve Fuze pak underground CHVP (Chór vážských muzikantov), o něco mladší The Wilderness a premiéru měl slovensko-maďarský projekt Drť. I nebratislavským chtěl ale festival rozjasnit svátky, a tak odtajnil čtveřici britských kapel, které zahrají na ročníku 2020.

Venku už je téměř první desítka a line up se začíná slibně plnit. Po vesměs extrémně pozitivních ohlasech na koncerty v Praze a Bratislavě, budou moct fanoušci black midi zamířit v létě na trenčínské letiště. Black Midi mají odehraný necelý jeden rok a kapela už se objevila v programu Eurosonic Noordeslag (ESNS), byla nominována na Mercury prize a v červnu vydala nadprůměrně hodnocené album Schlagenheim (2019).

Čtěte také: Move with a purpose. Black Midi v Praze. Reportáž z koncertu v Underdogs'.

Druhým oznámeným jménem jsou britští Archive, ti už za sebou mají o něco delší cestu a na festivalu se představí s průřezem vlastní, 25 let trvající tvorbou. Vstup do třetí dekády tu oslaví i Metronomy se svojí nejnovější deskou, příznačně pojmenovanou Metronomy Forever (2019). Posledním projektem, který Pohoda přináší v době sametových oslav, je mladá kapela Shame. Naštvaná pětice, která sdílela zkušebnu s Fat White Family a tam se snad zrodil i jejich drive a přímočarost.

Pohoda s každým rokem roste a potvrzuje svoje postavení mezi evropskými festivaly i dosažené úspěchy. Po řadě cen a nominací z minulých let přibylo letos umístění mezi deseti festivaly v Evropě s nejlepším line-upem, tedy nominace na Cenu European Festival Awards v rámci ESNS. Celý dosavadní line-up je k nahlédnutí na stránkách festivalu.

Pohoda 2020, Trenčín (SK) – letiště, 9.–11. 7. 20

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.