Slovenský festival Next se opět pokusí posunout hranice hudby

Slovenský festival Next se opět pokusí posunout hranice hudby

Málokterý festival experimentální hudby se u nás může pyšnit takovou historií, jakou má bratislavský Next. Ten započal svůj příběh na začátku milénia a letos na konci listopadu jej čeká šestnáctý ročník. Od loňského ročníku zůstává festival ve slovenském hlavním městě čtyřdenní.

Také tentokrát organizátoři slibují radikální melodie, živelné improvizace, neoposlouchané zvuky anebo multimediální projekty. „Názov symbolizuje spojenie výrazov ‚new‘ a ‚experimental‘, čo naznačuje dramaturgické smerovanie festivalu,” vysvětlují pojmenování pořadatelé události, která může připomenout třeba polský Unsound. Tento rok Next nabídne například anglo-americké Nurse With Wound, britského Jamese Welburna, v Íránu usazeného Němce Sote či německou dvojici Thomase Lehna a Marcuse Schmicklera. „Prehliadka dynamicky sa vyvíjajúcich smerov a výrazných tvorivých osobností svetovej scény vytvára priestor pre prezentáciu aktuálneho hudobného diania slovenskému aj stredoeurópskemu publiku, pričom jedným z cieľov je tiež prepojiť osobnosti slovenskej hudobnej scény s medzinárodným kontextom.” Slovenskou alternativní scénu pak zastupuje třeba Martin Burlas & Musica falsa et ficta.

Podívejte se, jak Lorenzo Senni představuje jeden ze svých posledních projektů Oracle.

Důvěru festivalu projevili fanoušci mimo jiné tím, že první série lístků se záhy vyprodala. Nyní je možné na šestnáctý ročník získat lístky za 27 euro, potažmo 32 euro na místě. Oficiální stránky s harmonogramem a programem, který se má ještě významně rozrůst, zastupuje v současnosti především událost na Facebooku.

Next 2015, Bratislava – A4 | priestor súčasnej kultúry, 25.–28. 11. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.