Steve Reich složil skladbu inspirovanou Radiohead

Věhlasný americký minimalista, pyšnící se kupříkladu Pulitzerovou cenou za skladbu Double Sextet (2008), přichystal vystoupení inspirované neméně známou hudební ikonou, britskými Radiohead. Výsledek Steve Reich versus Radiohead vyjde pod jménem Radio Rewrite a premiéru si odbyde již za měsíc.

K Radiohead se významný skladatel dostal prostřednictvím loňského ročníku festivalu Sacrum Profanum, míchající „starou“ hudbu s „novou“, který se už víc jak deset let každým rokem odehrává na sklonku léta v polském Krakově, přičemž ročník 2011 zasvětili pořadatelé pětasedmdesátým narozeninám tohoto tvůrce; při této příležitosti Jonny Greenwood, kytarista Radiohead, připravil přepracovanou verzi Reichova Electric Counterpoint.

Nyní si muzikanti role prohodí. Reich, který stejně jako uchvácený polský skladatel Krzysztof Penderecki, následně s Greenwoodem navázal bližší spolupráci, chystá vzdát hold skupině obdobným způsobem. Výsledná kompozice má trvat osmnáct minut a případná neznalost „originálu“ nemá být citelná - s rockovou hudbou nechce mít takřka nic společného. Originálem takto Steve Reich myslí zejména kousky Everything In its Right Place z alba Kid A (2001) a Jigsaw Falling Into Place z alba In Rainbows (2007).

„Vzal jsem tyhle dvě skladby, využil určité harmonie, basové linky a jednotlivé melodie, a pojal je svým způsobem,“ komentuje práci sám skladatel a k tvůrcům samým dodává následovné: „Je to naprosto geniálně napsáno. (...) Nejde o žádný zábavní průmysl, jen o přímou komunikaci mezi hudebníky, žádné překrucování. Tyhle překrásné melodie nejde vylepšit, napsal jsem takto své vlastní.“

Radio Rewrite premiéruje 3. března v Londýně, následovat bude vystoupení v San Francisku 16. března. Záznam (zatím) přislíben nebyl.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.