Struny podzimu 2018 přivezou do Česka poprvé Terryho Rileyho 

Jason Moran Jason Moran Struny podzimu 2017

Devátého října začíná již dvacátý druhý ročník Strun podzimu. Festival se během dlouholetého působení přemístil z prostorů Pražského hradu do různých lokací po celém hlavním městě a přináší unikátní výběr hudebníků z celého světa. Klade si za cíl rozšiřovat divákovy obzory, což jen potvrzuje žánrový rozsah od minimalismu po rap a samozřejmě v mnoha neotřelých kombinacích.

Jednou z novinek je letošní spolupráce Strun podzimu s festivalem světla Signal. V projektu Organik se spojila hudebnice experimentující s hrou na varhany Katta a kreativní skupina BLOK_4, ta se přitom již podruhé v rámci Signal festivalu pokusí ukázat zákoutí Prahy v jiném světle. V kostele U Salvátora společně uchopí prostory varhan za zády diváků a oltáře vpředu a pomocí zrcadlové stěny a světelného kyvadla je propojí v jeden.

Největší letošní premiérou je legendární Terry Riley, kterého uslyšíme hned dvakrát. Poprvé s jednou z jeho nejstarších skladeb In C v interpretaci sboru Ars Nova Copenhagen pod taktovkou Paula Hilliera, podruhé už osobně na klavír v duu se synem, kytaristou Gyanem Rileyem. Jde o spojení moderní vážné hudby doplněné kytarou inspirovanou jižanskými rytmy.

Ať už jde o zavedená jména nebo nové objevy festivalu, Struny podzimu slibují nevšední divácký zážitek v každý z jedenácti večerů. Dočkáme se setkání různých stylů i osobností. Za všechny uveďme nakonec třeba break-coreového hrdinu elektronické scény Venetian Snares, hledajícího hranice oddělující svět klasické vážné hudby a hudby digitální. Ten 1. listopadu v Divadle Archa spojí síly s producentem Danielem Lanoisem. Celý program a všechny potřebné informace jsou k dispozici na stránkách festivalu.

Struny podzimu, Praha – různá místa, 9. 10.–10. 11. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.