Svátek umění nových médií Multiplace začíná v Brně již tento pátek

Svátek umění nových médií Multiplace začíná v Brně již tento pátek

Multiplace je síť lidí a organizací věnujících se interakci médií a technologií s uměním, kulturou a společností. Spolu s pražským festivalem Enter, Bienále WRO ve Wroclawi a Ars Electronicou v Linzi patří festival Multiplace k hlavním přehlídkám umění nových médií ve střední Evropě.

Koná se od roku 2002 ve vícero městech na Slovensku, v Česku a jiných zemích. Déle než týden trvající festival nabízí koncerty, performance, výstavy, přednášky, projekce či diskuze. Multiplace má kromě svého zaměření na živou oblast mediálního umění dvě další speciality. Koná se paralelně ve vícero městech současně a má formu blízkou otevřené organizaci.

Multiplace vznikl jako koordinovaná akce lidí, které spojoval společný zájem prezentovat nové formy kreativity související s novými technologiemi. V dubnu 2002 se spojil klub Buryzone, Galéria Jána Koniarka, Galéria Priestor, sdružení Atrakt Art, Rokast, Subterra, České centrum a Rakouské kulturní fórum a po dobu pěti dnů na sedmi místech v Bratislavě, Trnavě a Nitře připravili prezentace a vystoupení softwarových inženýrů, umělců pracujících s novými médii, digitálních filmařů, video umělců a hudebníků ze Slovenska, Česka, Rakouska a Finska.

Příznačnou pro kontext tzv. nových médií byla právě různorodost profesionálních zaměření účinkujících a organizátorů. Z akce se stal každoroční festival, do kterého se postupně zapojovali další organizátoři, lokality, projekty, umělci.

 

Zahajovací akce letošního ročníku v Brně se uskuteční již tento pátek v prostoru PRAHA / Fórum pro architekturu a média. Zásadním bodem večera bude vystoupení amerického elektronika M.E.S.H., který patří mezi nejvýraznější producenty působící na berlínské scéně v kruzích kolem labelů PAN a Janus. Jeho hudba je označována jako surreální, syntetická a často záměrně nevyzpytatelná – a díky tomu přesně odrážející stav soudobé taneční scény.

Dalším hostem z Berlína bude producent Simon Kaiser, který si zde v Česku střihne premiéru, a chybět nebude i něco z místní scény, konkrétně taneční Kadaver a v neposlední řadě taky DVDJ NNS, „genetická inženýrka zvukových mutantů, designérka virtuálně-fyzických prostředí”, která prostor PRAHA poctí i svou audio-reaktivní instalací.

Festival MULTIPLACE / creativity and culture after the digital (zahájení), Brno - PRAHA / Fórum pro architekturu a média, 3. 3. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.