Vinyla 2020 oznamuje vítěze: Tábor, 58G a Divnosti

58G 58G Libor Galia

Předání cen včetně tří živých koncertů 58G, Amelie Siby a Black Tar Jesus. I v nepříznivých podmínkách proběhl večer hudebních cen Vinyla. 10. ročník ocenil Liebe  čtveřice Tábor jako desku roku, jako objev roku zvolili kritici rapové trio 58G a počinem shledali aktivity labelu Divnosti. Poprvé byla udělena cena Jany „Apačky” Grygarové za publicistiku, získali ji hned dva autoři Aneta Martínková a Radim Lisa.

„Krajina (na Liebe) slouží jako prostředek k hlubinné psychologii a na jejím pozadí skupina Tábor přemítá o lidských citech jako láska, smrt, smutek, ztráta: krajina doslova čte ve svých návštěvnících, jako Liebe čte ve svých posluchačích.” – Miloš Hroch k ocenění skupiny Tábor

„(58G) našli inspiraci v syrových odnožích rapu jako jsou drill, trap či grime, z čehož vyznívá specificky klaustrofobní produkce. Texty jsou plné důmyslných odkazů na fotbal, rap a vše prorůstá výrazný pocit sebevědomého outsiderství.” – Zdeněk Lichnovský k ocenění rapového tria 58G

„(Zastoupené skupiny a projekty) nespojuje nějaký žánr, ale spíše hledačské přístupy v tvorbě v duchu do-it-yourself a také důraz na češtinu (…) jsou navíc různě personálně propojené a Divnosti tak připomínají organickou komunitu, která dává labelu svébytného ducha. Spiklenectví a vzájemnost se v Divnostech navíc propojuje s nadšenectvím a profesionalitou.” – Karel Veselý k ocenění aktivit Divností.

Čtěte také náš rozhovor s oceněnými: Srdcařství a pracovitost. Jak se rodí Divnosti

„Založením nové kategorie Ceny Jany ‚Apačky‘ Grygarové pro mladé publicisty/ky chceme zdůraznit, jak důležité je o klubové hudební scéně přemýšlet, protože bez dobré zpětné vazby se jen těžko může posouvat někam dál,” říká Tomáš Grombíř. V užší porotě pro mladé hudební publicist(k)y zasedli Miloš Hroch, Eva Klíčová, Pavel Turek a kolektiv Trigger (Mary C, Dora Rodriguez, Adéla Sobotková).

Slavnostním vyhlášením cen Vinyla v Lucerna Music Baru aktivita pořadatelů nekončí. „Ceny Vinyla chápeme jako celoroční platformu na podporu české hudby, proto v rámci Průběžného festivalu Vinyla 2021 na podzim opět plánujeme sérii koncertů či přednášek,” dodává Pavel Uretšlégr. 

Slavnostní předávání cen Vinyla: Black Tar Jesus + Amelie Siba + 58G + Člověk krve, Praha – Lucerna Music Bar, 24. 2. 21 

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.