Zimnichaak je kompletní, dvoudenní zimní edice kultovní taškařice se koná v Orlové

Zimnichaak Zimnichaak

Promotéři Chee Chaak jsou jedni z nejvýraznějších dovozců alternativní kultury na Ostravsko a protože je tradiční letní Chee Chaak ještě daleko, rozhodli se, že bude lepší zkusit uspořádat ještě jeden, a to zimní – Zimnichaak. A ne v Ostravě, ale v nedaleké Orlové. 

Lineup se od doby, co jsme o zimní edici psali poprvé, rozrostl a krom avizovaného atmosferického noisu Tomáš Palucha, legendárních post-hardcoreových Lvmen nebo jadrných Schwarzprior se můžeme těšit na další tuzemské více či méně známé špičky. Brněnští Deceased Squirrel On The Phone aka manželé Přidalovi a jejich hravá psychedelie jsou neoddělitelnou součástí brněnské výtvarně-hudební kultury, kdy je každé další vystoupení úplně odlišným mixem. Těším se na Moving spaces rovněž od brněnského kolektivu AVA; slyšel jsem už dvakrát a pokaždé to bylo jiné, jinak skvělé. Or přivezou svoji novou desku Jaro, což je výborná hlasitá syrovost ze sklepa. Moji favorité jsou dvě méně známá uskupení ohlášené až nedávno.

Konkrétně krautrockoví Raw Deal, kde se špinavost kytar umně mísí s až shoegazovou zastřeností, a kdyby dnes existovali The Stooges Iggyho Popa a smíchali se s Godspeed You! Black Emperor, zněli by přesně jako Raw Deal – jen bez Iggyho. Songy znějící jako improvizace, přesto tvořící kompaktní celky.

Ještě víc se ale těším na poslední ohlášené polské elektronické noise technaře Mazut. Tohle nejsou RSS B0YS, tohle zní v jednu chvíli jako lo-fi zvuk old school syntezátorů, který si s čistotou new retro wave rozhodně nezadá, ale jde přímo proti ní. Jindy zase překvapí melodický klavír. „Festival se nečekaně protáhne na dva dny, sobotu a neděli – logisticky možná ne úplně nejlepší možnost, ale programově lákavá,” dodávají ještě na závěr sami pořadatelé. K vidění tu pak bude i kurátorovaná výstava od skupiny I Love 69 Popgejů a v neděli komentovaná prohlídka Orlové a společná vegan večeře.

Zimnichaak bude v klubu, v Orlovské Futře, a je tedy omezený na pouhých 100 lístků – čekat se tedy nevyplatí.

Zimnichaak, Orlová – Futura, 27.–28. 1. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.