Transformace, radost i temnota: Sýček, Raw Deal a Dÿsko v Kasárnách

Sýček, Praha Sýček, Praha foto: Libor Galia

První koncert roku 2024 v Kasárnách Karlín sliboval hypnotické beaty a uhrančivou atmosféru. A svou vizi bez menších zádrhelů naplnil. Raw Deal představili neřízený improvizovaný krautrock „na pomezí rock’n’rollové dravosti i acidového šílenství.”

Sýček ve své třetí reinkarnaci vzlétl v šestičlenné mezinárodní sestavě obohacené o nové, mladé tváře. Mohutnější zvuk dotváří Adam a Natálie (původně Tvö, nyní čerstvý elektropunkový projekt Grünt), podporovaní basou Ambroze (Krstní otcovia) a bicími Jakuba Zháňala. Projev Libora Staňka směřuje někam ke kořenům českého undergroundu s texty spíše než zpívanými, raději vykřikovanými do davu. Obměna jihočeské (snad už trochu) legendě prospěla. Možná je Sýčkovi souzeno neustále umírat a pak se znovu narodit. Současné nasazení kapely na pódiu je osvěžující, zvukově zralé i docela hlučné a Sýček má rozhodně v české alternativě své místo.

Na závěr experimentální noisepunkové techno. Z původem olomouckého dua usazeného kolem prostoru SF Mini a kolektivu Hlubina vzniklo nejdříve trio Dÿsko. Na post basáka přijali nyní Tomáše (patole) a jako čtvrtého člena vokalistu Gregora (Hothouse, Sorge, Skincare...tba, tbc). V Kasárnách se objevili v takto ojedinělé sestavě, jejíž trvání je možná soustředěno jen do několika málo koncertů, než se tento radostný synťákově-kytarový akt odporu opět transfomuje v něco nového. Zpočátku temnota, potom už trochu zábava, ale stále intenzivní hra s přítomnými, která nedovolila ani na minutu polevit. Ať už v tanci či myšlenkách tázajících se, co tohle všechno vlastně znamená, nebo úplném ponoření se do tmy. (Zuzana Macháčková)

Sýček + Raw Deal + Dÿsko, Kasárna Karlín, 10. 1. 24

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.