Živá scéna | říjen 2016 (1. část)

Živá scéna | říjen 2016 (1. část)

Podzimní sezona je nabitá koncerty, festivaly už dávno nejsou jen letní kratochvílí a vedle hudebního programu můžeme navštívit i různé přesahové přehlídky, kde se spojuje hned několik druhů umění najednou. Do toho jsou tu zajímavé workshopy, promítání, přednášky, mimořádné parties, že už o tom hudební médium ani nestačí informovat. A často nás to mrzí. Sociální sítě se drží tipů z našeho nejbližšího okolí a našich kontaktů, což není špatný zdroj, ale celá scéna tak působí jaksi fragmentarizovaně. Pokud nejsme na Facebooku jako doma, někdy ani nevíme, co všechno se kde koná.

Prvním dílem pravidelného dvoutýdenního přehledu bychom vám rádi nabídli naše tipy na akce, které jsou hodny pozornosti, pěkně na jednom místě. Samozřejmě si uvědomujeme, že je to výčet neúplný a že se to v něm zatím točí hlavně kolem Prahy a Brna. Do budoucna na rozšíření tohoto záběru budeme pracovat, teď jsme vám chtěli předložit alespoň pár doporučení na události, které není radno v brzké době zmeškat. Záměrně jsme tentokrát vynechali Olomouc, protože do místního Jazz Tibet Clubu jsme vás už nedávno pozvali hned na několik říjnových koncertů.


pátek 7/10

Jon Collin & Daniel Meier /// Kavárna Liberál /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/1748923002023308/

Sklepní prostory pražské kavárny Liberál ožijí leftfieldovými přístupy ke kytarové hře v podání britského instrumentalisty Jona Collina. Doprovodí ho klasicky vzdělaný houslista Daniel Meier, který však neustále zkoumá hranice svého nástroje bez využití elektroniky či smyček. Čeká nás průlet „od amorfního noisu po minimalistické repetice,“ jak zní z úst trojice pořadatelů, která tento nevšední večer připravila.

Echoes: Danger, Killiekrankie, Wire, FuckTags, aj. /// Fléda /// Brno

FB událost: https://www.facebook.com/events/1609700056008618/

V rámci série festivalu elektronické hudby Echoes přijíždí do Brna francouzský producent Danger, který je proslulý audiovizuálními vystoupeními. Headlinera doplní ještě synth noisový pop opavského dua Killiekrankie, sólový elektronický projekt člena slovenských Nvmeri skrývající se za tajemnou zkratkou FVLCRVM, DJs z labelu Heldenkëllerz a další.

Noise Fest /// Paradox divadelní studio /// Brno

FB událost: https://www.facebook.com/events/153613741756020/

Jste-li přejedeni vším, co byť vzdáleně připomíná hudbu, možná vám přijde vhod naprostá destrukce zvuku pohybující se mezi těžko slyšitelnými i velmi nepříjemnými frekvencemi. Hlučné, temné, dekadentní, znepokojivé, v pravém slova smyslu kontroverzní, okrajové, špinavé a nezvyklé, to jsou nepochybně klíčová slova k Noise Festu, který po několika ročnících v Lublani proběhl poprvé v České republice v dnes již neexistujícím brněnském klubu Boro.

sobota 8/10

4. pražský Cassette Store Day /// Zázemí (Bartolomějská 13) /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/1389490554397725/

Avantgardní improvizační trio The Mond, uhrančivá kytarovka Kidney Trauma, neortodoxní blackmetalisté Smuteční slavnost, experimentální meditativní minimalismus pražských White Wigwam nebo post-metaloví Tosiro z Jižních Čech. Z toho výčtu je zřejmé, že hudební program letošního prezentačního večírku našich kazetových vydavatelství bude hlučnější a zazní i tvrdší riffy.

Čtěte také: Čtvrtý Cassette Store Day vypukne v Praze již příští sobotu

Music Infinity: Nick Bärtsch’s Mobile /// Palác Akropolis ///Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/276097426110258/

Palác Akropolis si v říjnu pozval hosty odkojené jazzovým cítěním. Od klavíristy a skladatele Nicka Bärtsche a jeho tělesa Mobile můžeme však očekávat i vlivy japonské hudby, funku, minimalismu a „síť do sebe zakleslých rytmů, které vtahují posluchače do šamanských rituálů evokujících předcivilizační éru.“

neděle 9/10

Noise Fest afterparty /// KRYT /// Brno

FB událost: https://www.facebook.com/events/1182535621792131/

Hudebně přívětivější, ale neméně posluchačsky objevná bude after party neboli dojezd Noise Festu v brněnském undergroundovém klubu KRYT. Vystoupí například zvukový hračička a nevšední písničkář Samčo, brat dažďoviek nebo ruská art-punková experimentální HC formace Ankylym, která ve své tvorbě čerpá také z lidové hudby.

S(o)unday Mixtapes & Skupina > Hrklavka Tomáše Šenkyříka /// PRAHA/4AM /// Brno

FB událost: https://www.facebook.com/events/386365691751206/

Skladatel, kytarista a zvukový umělec Tomáš Šenkyřík představí v brněnském kulturním prostoru PRAHA své nové album terénních nahrávek zvukové krajiny z oblasti Hrklavka v blízkosti Rusavy, kde vyrůstal. V 90. letech podnikl výzkum romského folkoru a v současnosti je členem skupiny I Vši, která zhudebňuje texty Ivana Martina „Magora“ Jirouse. Poslechový večer je dalším z pravidelných živých pořadů brněnského kolektivu Skupina, který se zaměřuje na vydávání, estetizaci a prezentaci terénních nahrávek s odkazem ke zvukové ekologii. Vstup zdarma.

pondělí 10/10

Nové tóny pro český film (v rámci cyklu Hudba v Souvislostech) /// Kino Ponrepo /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/1110913355661301/

Web: http://www.souvislosti.eu/

Pásmo českých krátkometrážních avantgardních filmů uvede kino Ponrepo za doprovodu hudby v nových asociacích. Dadaistické filmové básně režiséra Vladimíra Šmejkala Atom věčnosti (1934) a Ruce v úterý (1935) doplní Sonáty a interludia pro preparovaný klavír z pera Johna Cage. Filmy režiséra Karla Degla rozezní improvizace kolektivu Topos. Program je součástí projektu Hudba v souvislostech, který hudební složku konfrontuje s jiným druhem umění.

Au Dessus & Sunnata & Tosiro /// CROSS][CLUB /// Praha

FB událost:  https://www.facebook.com/events/1152267381499551/

Litevští post-blackmetalisté Au Dessus, doomový psychedelický stoner Sunnata z hlubin polského undergroundu a jihočeský post-metal Tosiro. Tři kapely tvrdšího zrna, obklopené temnotou a těžkými kytarovými riffy vystoupí v unikátním prostředí holešovického klubu Cross. Vstup zdarma.

Kabinet Filmúz: Talking Heads /// Kabinet Múz /// Brno

FB událost: https://www.facebook.com/events/1074259145961294/

David Byrne je osobnost, kterou můžeme bez obav z klišé nazvat legendou. Talking Heads, jeho původní domovská kapela a výrazný zástupce Nové vlny 70. a 80. let, vydali v roce 1984 netradiční hudební dokument Stop Making Sense. „Namísto běžného koncertu vidíme divadelní performanci plnou převleků, tanečních kreací a popkulturních odkazů, jako například na film Jeana-Luca Godarda U konce s dechem,“ ohlašují z Kabinetu Múz. O lektorský úvod a vedení diskuze se postará publicista a hudební dramaturg Radia Wave Jiří Špičák. Vstup zdarma.  

Free Mondays: Purplefox Town & Eugene Morrow /// Roxy /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/981782525265422/

“Mladí, pražští, alternativní, psychedeličtí, snoví, romantičtí, mysteriózní, naivní, devět měsíců fungující, mrkvový džus rádi mající Purplefox Town.” Tak sami sebe popisují. Organizátoři série Free Mondays v klubu Roxy dále citují inspirační zdroje z psychedelických břehů Austrálie jako jsou Tame Impala či Pond, britské Temples nebo sólové počiny Johna Lennona. Na první poslech byste Purplefox Town opravdu netipovali na místní scénu, jako spíše do vod světového psychedelického popu. Podpoří je rovněž pražští indie-rockoví Eugene Morrow. Vstup zdarma.

úterý 11/10

Steve Reich – The Cave (v rámci festivalu Janáček Brno) /// Mahenovo divadlo /// Brno

FB událost: https://www.facebook.com/events/278176935865068/

Multimediální operu Steva Reicha o třech jednáních nastudoval soubor Brno Contemporary Orchestra pro bienále Janáček Brno. Divadlo idejí a myšlenky zdůrazněné melodikou řeči stály u zrodu Reichovy tvůrčí činnosti v tomto obsáhlém jevištním žánru. A je to právě práce s melodikou, která spojuje amerického průkopníka minimalismu s Leošem Janáčkem. Opera vznikla na libreto videoartové umělkyně a skladatelovy partnerky Beryl Korot a její název odkazuje k Jeskyni patriarchů v Hebronu, místa střetu tří velkých světových náboženství: judaismu, křesťanství a islámu. Součástí představení bude rovněž pětikanálové video, ve kterém hráči například vytvářejí rytmiku pomocí počítačových klávesnic.  

středa 12/10

Yak & Acid Row /// Klub 007 Strahov /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/983099508473153/

Která kapela dále rozhýbe britskou kytarovou scénu? Možná to budou právě Yak z Londýna, kteří uspěli v kategorii Best New Artist na NME Awards. Spíše než k uhlazenému seladonskému projevu posledních hrdinů kytarovek z města na Temži mají Yak blíže k drzému nekompromisnímu rock’n’rollu The Stooges kořeněnému úderností kluků z garáže. Doprovodí je plzeňští stoner rockoví Acid Row.

čtvrtek 13/10

Mount Kimbie /// MeetFactory /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/1714998065428708/

Koncert, o kterém netřeba zdlouhavě básnit. „Pomalé tempo rozpínající se mezi ambientem a řádnou party. Mount Kimbie se vrací do Prahy po třech letech. Po třech letech dvojice také chystá k vydání nové album,“ tak zní z našich řad.

Čtěte také: Mount Kimbie ohlašují další album a vrací se na místo činu, udeří na Prahu

PJ Harvey /// Forum Karlín /// Praha

Britská písničkářka, která stojí ve světle reflektorů skrze svou výpověď i skladatelský um. Na Pohodě patřilo její vystoupení k těm vrcholným, a tak se můžeme jen těšit, že své nové album The Hope Six Demolition Project představí i v Praze.

Čtěte také: PJ Harvey zahraje v říjnu v Praze | Díky za to kafe, pane Králíčku! | Proč není Pohoda jen o hudbě

Zebra Katz & Ink Midget b2b Pjoni /// Fléda ///Brno

FB událost: https://www.facebook.com/events/1145527065531233/

Přední hvězda amerického queer rapu, který „převrací stereotyp maskulinního heterosexuálního nadsamce v kšiltovce a vytahaných kalhotech.“ Multimediální producent a majitel vlastního vydavatelství ZFK Records Zebra Katz se vrací do České Republiky, aby se po dvou pražských vystoupeních v MeetFactory představil tentokrát na brněnské Flédě. Doprovodí ho slovenští producenti Ink Midget a Pjoni s B2B dj setem, tedy párovým DJingem, s nímž zazní beaty hip hopu, techna i bass music.

pátek 14/10

Euroconnections: Bratři Orffové a Núria Graham /// Palác Akropolis /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/1787855911461102/

Introvertní folk krnovských Bratří Orffů a repertoár z dvou alb Bingriwingri a Šero se po dvou letech vrací na pódium Paláce Akropolis. Za svou druhotinu získali nejen Anděla, ale uspěli i v hudebních cenách Apollo, což zúročili uspořádáním festivalu v opuštěné vesnici Pelhřimovy na česko-polských hranicích. Letos se konal již třetí ročník, na němž jsme byli přítomni i my. Koncert je součástí série Euroconnections, která propojuje umělce z rozličných koutů Evropy. S domácími Orffy si tak zahraje katalánská písničkářka Núria Graham.

Čtěte také: Za oponou: Bratři Orffové - Bingriwingri | Pelhřimovy 2016: Konec nikdy nebyl krásnější 

pátek, sobota 14-15 /10

Lunchmeat Festival /// Prostory podzemního kina Bubenská 1 /// Praha 7

FB událost: https://www.facebook.com/events/1301845549843996/

Web: http://www.lunchmeat.cz/cs/events/lunchmeat-festival 

Hlavní večer festivalu, který spojuje elektronickou hudbu, vizuální projekci a nová média v jeden synestetický zážitek, se odehraje v prostorách podzemního kina ve funkcionalistické budově bývalých Elektrických podniků. Ve stejném objektu budou v jiných místnostech pojmenovaných Elekra a Neone další dvě menší stage. Na Lunchmeat festivalu se potkávají umělci z odlišných sfér, spolupracující často poprvé. Letos na line-upu září například Samuel Kerridge, Silent Servant, Legowelt, Roly Porter, patten, Positive Centre, Kyoka, Amnesia Scanner a další. Zatímco hudební vystoupení zajistí především zahraniční hosté, o vizuální část se postarají povětšinou čeští a slovenští umělci.

Víkend 15-16/10

Music For The Space /// Soulkostel Vernéřovice /// kavárna POTRVÁ /// Praha

FB Vernéřovice: https://www.facebook.com/events/647455502086950/

FB událost Praha: https://www.facebook.com/events/1660616790920525/

Švýcarský ambientní projekt Music For The Space vznikl za účelem vytvoření originální hudby ke klasickému němému hororu Nosferatu, symfonie hrůzy z roku 1922. Jeho zakladatel, ženevský rodák Damien Smock odehraje v Česku celkem dva koncerty, kromě pražské kavárny Potrvá vystoupí také v unikátním prostoru Soulkostela u Vernéřovic na Broumovsku.

středa 19/10

SWANS & Anna von Hausswolff /// Divadlo Archa /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/1112567612128039/ 

Poslední koncert Swans v současné podobě proběhne v rámci turné k novému trojalbu The Glowing Man. Michael Gira plánuje nadále vydávat a vystupovat pod značkou Swans, ale koncertní činnost bude výrazně omezena. To by však nemělo být jediným důvodem, proč jejich podzimní pražskou zastávku nevynechat. Více se o tom už dříve u nás rozepsal Filip Hastík (viz níže). Přesvědčit o návštěvě tohoto hlukového průplachu vás může rovněž účast hostující Švédky Anny von Hausswolff.

Čtěte také: Labutí píseň Swans zazní v Arše

Parquet Courts  & Pill /// MeetFactory /// Praha

FB událost:  https://www.facebook.com/events/836168636527321/

Americká špína, New York City, post-punková garáž, žádné kompromisy. Všechno, co si přejete a chcete od přímočaré rock’n’rollové úderky. Poté, co vám brooklynská formace Pill v čele s Veronicou Torres zamotá hlavu. 

středa-neděle 19 – 23/10

Expozice nové hudby: Prostor poslechu /// různá místa /// Brno

FB událost: https://www.facebook.com/ExpoziceNoveHudby/

Web: http://mhf-brno.cz/expozice-nove-hudby/

Každoroční přehlídka soudobé a experimentální hudby nás v minulých ročnících prováděla i méně navštěvovanými místy Brna vedle městských dominant jako jsou známé vily, zahrady nebo samotný hrad Špilberk. “Letošní dramaturgie je velmi puritánská,“ ohlašuje za ni zodpovědný Viktor Pantůček. Takže žádná teatralita, multimedialita, trendy, efekty a virtuozity. Ale jen koncertní sál, který byl vytvořen proto, aby se v něm poslouchalo. Partitura a její ideální interpret. Autonomní hudba. Zazní díla například letos zesnulého Bena Pattersona, dále Alvina Currana, Luciana Beria, Henryho Cowella, Zbiegniewa Karkowského, Simona-Steena Andersena, Iva Medka, Pavla Zlámala, Giacinto Cselsiho, Iannise Xenakise, Roberta Ashleyho, Alvina Luciera, Philla Niblocka, Marka Kopelenta a mnoha dalších.

čtvrtek 20/10

Lorelle Meets The Obsolete & Sýček /// Fuga /// Bratislava

FB událost: https://www.facebook.com/events/1705688046424619/

Shoegaze, krautrock a psychedelické vazbení mají svůj odraz i v zemi, která stojí spíše na okraji světové populární produkce. Z Mexika dorazí Lorelle Meets The Obsolete do bratislavské Fugy. Jako předskakující kapela zahrají českobudějovičtí Sýček, které jsme si oblíbili pro jejich emocionální noisem říznutý podzemní psychedelický rock’n’roll.  

Čtěte také: Czech it: Sýček 

pátek 21/10

Potulný dělník – festival hudby a poesie /// Paradox divadelní studio /// Brno

FB událost: https://www.facebook.com/events/1100990959995899/

Undergroundový večírek písničkářů a básníků hostí divadelní studio Paradox v Brně. Festival, který putoval od roku 2000 po nejrůznějších klubech a hospodách jako bývalé Boro, Brooklyn, Skleněná louka, Madragora či hospoda u Sucháča se letos koná již pošestnácté.

pátek-sobota 21– 23/10

Freiplatz – opavská klubová noc /// různá místa /// Opava

FB událost: https://www.facebook.com/events/1115857301832486/

Web: http://freiplatz.cz/

Dvoudenní klubové veselí propojí opavské podniky Gottfrei, Music Club 13, Pivnice 13 a FreiBar koncerty, poslechovými a tanečními parties. Zahrají například Lesní zvěř, Vložte kočku, Lazer Viking, Ghost of you, Panacik, Creaticity, Ventolin, PLA CES a řada DJs. 

pátek 21/10

Wild Beasts & Douglas Dare /// Lucerna Music Bar /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/1608218786086232/

Britská čtveřice z Kendalu přichází po příjemné desce Present Tense držící se v poklidných vodách alternativního adult popu s novým albem Boy King, kde se potýká s mužskou psychikou, sexualitou, zranitelností i výzvami moderní digitální doby. V komorním prostředí Lucerna Music Baru vystoupí spolu s londýnským klavíristou, zpěvákem a skladatelem Douglasem Darem, vyslancem labelu Erased Tapes

sobota 22/10

The Cure /// O2 Arena /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/480489928789197/

Legenda v čele s Robertem Smithem nevynechá v rámci světového turné ani Prahu. The Cure opět vystupují naživo po dlouhých osmi letech a koncertní setlist slibuje mimo osvědčené hity i raritní dosud nevydané skladby. Na všech koncertech předskakují post-punkoví The Twilight Sad.

Demob Happy & Tigercub /// Klub FAMU /// Praha

FB událost: https://www.facebook.com/events/1755360704679418/

Čerstvá krev nyní usazená v Brightonu, původně z Newcastlu, zaujme přitažlivou strukturou skladeb, ležérními refrény a kytarovou hrou, která připomíná pouštní blues rock Queens of the Stone Age. O něco agresivnější krajané Tigercub se postarají o doprovod. Dvojkoncert proběhne na půdě filmové akademie.

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.