Živá scéna | listopad 2016 (1. část)

Živá scéna | listopad 2016 (1. část)

Listopad patří mezi měsíce, kdy je klubová scéna na svém vrcholu. Pojďte se s námi podívat, co nás čeká v jeho první polovině.

neděle 06/11 a úterý 08/11

Rashad Becker & Eli Keszler, Xover /// PRAHA/4AM /// Brno

FB událost Brno | FB událost Bratislava

Zvukový inženýr a experimentální elektronik, který pracuje s bohatou texturou skladeb je vyslancem labelu PAN. Navazuje na linii Karlheinze Stockhausena, Pierra Schaeffera či Bernarda Parmegianiho. Doprovodí ho americký hráč na bicí a skladatel Eli Keszler a také italsko-americká dvojice Danilo Casti a Travis McCoy Fuller se svou audiovizuální performancí obsahující glitch, drone, noise i field. Mezi digitálnem  a analogem, mezi zvukem a obrazy. Další nedělní experimentální večer v brněnské Praze. O dva dny později dvojice Rashad Becker a Eli Keszler navíc zahraje s norskými Supersilent v bratislavském prostoru A2.

MENU: Xarah Dion & Lavra /// Pilňáčkova továrna /// Hradec Králové

FB událost

Minimal wave, dark disco či synthpop tvoří základní esenci hudby kanadské producentky, skladatelky a zpěvačky z Montrealu Xarah Dion. Signifikantním je především záliba v klasickém analogovém zvuku syntezátorů i bicích modulů a jejich prosté kombinaci.“ Hradečtí pořadatelé zvou na koncert do továrny, kde hlavní hvězdu zpoza oceánu doplní nový domácí projekt vokalistky Barbory Zelníčkovové a hudebníka Tomáše Vondry (Orient).

President Bongo & Emotional Carpenters /// Palác Akropolis /// Praha

FB událost

Spoluzakladatel islandských GusGus přijíždí do Prahy s novým projektem Serengeti a kapelou, kde udává rytmus Sigtryggur Baldursson, jenž stál u zrodu proslulých Sugarcubes. Filmově-scénické vystoupení uvede domácí psychedelická krautrocková sestava B4 s projektem Die Mitternachtmaus, který cituje přes vocodery básníky Egona Bondyho a Christiana Morgensterna a po svém si hraje The Plastic People of the Universe.

úterý 08/11

Glass Animals /// Roxy /// Praha

FB událost

Neotřelá britská popová elektronika v klasické kytarové sestavě navíc s tamburínou a zábavnou rytmikou přijíždí do Prahy s novým albem How To Be A Human Being. Koncert je vyprodaný, co dodat.

Ludovico Einaudi /// Kongresové centrum /// Praha

FB událost

Magický minimalismus italského skladatele Ludovica Einaudiho, jehož hudba zazněla také v několika filmech (např. Doktor Živago, Nedotknutelní) u nás vystupoval naposledy s albem In A Time Lapse. Nyní se vrací s novinkou Elements, na níž chtěl vzdát hold Lucianu Beriovi, aby se nakonec inspiroval klasickými čtyřmi živly. I tady jde o koncert, na nějž už se dostanete pouze, pokud vám někdo věnuje svůj lístek. 

Čtěte také: Ludovico Einaudi spojil hudbu všech kontinentů v jeden magický večer

Echoes of Jazz Fest: Dhafer Youssef /// Sono Centrum/// Brno

FB událost

Tuniský zpěvák a hráč na arabskou loutnu oud se vrací do Česka s novou deskou Diwan of Beauty and Odd.

Čtěte také: Nová koncertní řada Echoes of JazzFestBrno je nadžánrová a světová

Klubová noc 2016 /// různá místa /// Praha

FB událost

Za dobrovolné vstupné můžete v rámci předvečera festivalu Alternativa navštívit hned několik pražských klubů. Konceptuální umělec, performer a choreograf Pasi Mäkelä v Café V lese, psychedelický kabaret Olafa Olafsonna na baru Sběrné suroviny, Pamětní střevíc, ethno-corový akustický projekt Lucie Páchové Talaqpo a španělský improvizátor Rodrigo Parejo s pražským multimediálním ansámblem Stratocluster v Kaštanu nebo směs podivných hluků a pocitů, proměnlivých emocí a temných dronů v tvorbě slovenských projektů Urbanfailure a Vritti v žižkovském Punctu. To je jen výběr útržků vystřižených z programu.

Čtěte také: Křik, zmatek i balzám na duši. Alternativa rozezní Prahu

65daysofstatic & Thought Forms /// MeetFactory /// Praha

FB událost

Post-rock od klasiků láká dost na to, aby sheffieldská kytarová sestava zavítala do Prahy už počtvrté, i bez aktuální desky. Předskakovat bude bristolská psychedelická formace Thought Forms.

Podívejte se na fotogalerii z brněnského koncertu v říjnu 2013.

Golden Oriole & Horacio Pollard/// Antikvariát a klub Fiducia /// Ostrava

FB událost

Koncert v obklopení starých knih? Lepší kombinace snad neexistuje. Promotéři Chee Chaak, kteří přišli o své tradiční útočiště v Planu B Hardcore Café, dělají v poslední době koncerty na jednom zajímavějším místě za druhým. K tomu přidávají pochopitelně i kvalitní hudební obsah. Do antikvariátu a klubu Fiducia si pozvali norské Golden Oriole, hrající dekonstruovaný, hypnoticky repetitivní surf rock, a britské Horacio Pollard, čarující omamné electro-funkové smyčky.

středa 09/11

Graham Dunning & Robert Barry /// Punctum Krásovka /// / Praha

FB událost

Mechanické techno sběratele divných zvukových objektů Grahama Dunninga. Spisovatel a hudební kritik Robert Barry (The Quietus, FACTmag ad.) a jeho nová kniha 'The Music of The Future' o hudbě mezi Stockhausenem a Holly Herndon. A jejich speciální živě improvizovaný set inspirovaný českou klasikou.“ – lépe se to snad ani popsat nedá, ve středu se v Praze budeme hodně těžce rozhodovat, kam se večer vydat. 

Čtěte také: Bohuslav Martinů ve světě mechanického techna

Philip Glass /// Divadlo Archa /// Praha

FB událost

Jeden ze tří velkých skladatelů minimalistické hudby 20. století zavítá znova do České republiky poté, co u nás naposledy dirigoval pětihodinový koncert v ostravském Gongu. Tentokrát to bude méně náročné poslechové posezení v Divadle Archa, kde před dvaceti lety Glass vystoupil s básníkem Allanem Gingsbergem. Nyní na stejném místě na něj zavzpomíná. Zazní klavírní sólové dílo, etudy a Metamorfózy. Po změně plánu, kdy do Prahy nakonec ze zdravotních důvodů nemůže dorazit japonská pianistka Maki Namekawa, zahraje skladatel sám v již vyprodaném Divadle Archa.

Čtěte také: Philip Glass a Music In Twelve Parts - a na ničem jiném nezáleželo

Gnod & Lightning Glove & Lišaj /// Klub FAMU /// Praha

FB událost

Nevyzpytatelní hypnotičtí Gnod, domácí dystopický projekt Lightning Glove inspirovaný industriálním technem pod dohledem elektronického čaroděje Dizzcocka a ambientní krajinář z Ostravy Lišaj. Středečním večerem pokračuje program festivalu Alternativa komorně koncipovaným koncertem v prostorách FAMU.

Čtěte také: Křik, zmatek i balzám na duši. Alternativa rozezní Prahu

Russian Circles & Helen Money /// Kabinet múz /// Brno

FB událost

Chicagské instrumentální trio překračuje hranice post-rockového žánru a vedle typické gradace kytarových koláží rozvíjí rafinované několikaminutové kompozice. Poté, co u nás již několikrát vystoupili v Praze, přidali tentokrát poprvé i brněnský koncert, kam s sebou přivezou také doprovodný projekt Helen Money violoncellistky Alison Chesley.

Autechre /// MeetFactory /// Praha

FB událost

Dvojice vyslaná slavným labelem Warp Records, která se pohybuje mezi technem, industrialem a ambientem, letos vydala čtyřhodinovou nahrávku Elseq 1-5. Jejich vůbec první pražské vystoupení bude trvat jen něco málo přes hodinu a odehraje se v úplné tmě.

Longital /// Jazz Tibet Club /// Olomouc

FB událost

Zhudebněná poezie, hudba s přesahem, životní tvůrčí forma. Longital.

čtvrtek 10/11

Supersilent & Oker /// Radlická – kulturní sportovna /// Praha

FB událost

Festival Alternativa pokračuje výraznými jmény norské improvizační scény. Po deseti letech se do Česka vrací post-jazzové trio Supersilent, které proslulo kombinací jazzových postupů s noisovými prvky. Kvarteto Oker se již představilo v Praze i Brně se svými instrumentálními skladbami plnými bohatých textur, otevřených tonalit a gradačních změn. V jeden večer se tak spojí legenda s inovací a spontánním přístupem.

Čtěte také: Křik, zmatek i balzám na duši. Alternativa rozezní Prahu

pátek 11/11

PsychNight: The Telescopes /// Klub Teplo /// Přerov

FB událost

Promotéři Chee Chaak vylétnou ze svého ostravského hnízda a v pátek 11. listopadu chystají výlet do Přerova, kde uskuteční našlapanou PsychNight. Jako hlavní hvězda zazáří stále velmi aktivní žijící legenda vesmírné psychedelie a shoegaze, britská parta The Telescopes. Půdu jim rozehřejí přerovský alternativní výkvět – psychedelici Mancuso, instrumentální shoegazníci Kangaroos in Austria a Unlikely Japan.

Wrong#3 Jakub Adamec, Új Bála, Molly /// Punctum Krásovka /// Praha

FB událost

Polovina z I LOVE 69 POPGEJU poprvé zahraje živě materiál z nové desky Are You Human? Confirmed. Reálně i virtuálně. K tomu zanotuje techno-šaman z Maďarska a pražská analogová elektronika.

Celeste & Dirge & Ezazlesa /// Divadlo Ponec /// Praha

FB událost

Žánrový rozptyl Alternativy zabrousí do tvrdších vod post-hardcoru, sludge, blackmetalu či screama. Řezající kytary, drásavý zpěv, dystopické texty, neprostupné vrstvy hluku, temná intenzivní atmosféra. Kdo má tohle rád, dostane hned tři porce naráz, z toho dvě francouzského původu a jednu domácí sestavu.

Čtěte také: Křik, zmatek i balzám na duši. Alternativa rozezní Prahu

STORY /// Hranice na Moravě

FB událost

Na techno do kaple sv. Barbory? Inu, proč ne. Od každého něco, minimal, industrial i temné beaty a fieldové prvky. O světelnou kompozici se postará Lunchmeat studio.

Čtěte také: Kdyby kaple vyprávěla aneb svátek electra - Story míří do Hranic

Čtěte také: Zamilska: Linie mezi komerční a undergroundovou hudbou neexistuje

Judy Dunaway & Billy Roisz ///PRAHA 4/AM /// Brno

FB událost

Avantgardní improvizátorka Judy Dunaway si vytvořila vlastní hudební nástroje z latexových balonů. Hledá hraniční zvuky a zkoumá limity uměleckého projevu. Vídeňská hudebnice Billy Roisz, která se věnuje také videoartu, sleduje ve své tvorbě rozdíly a vztahy mezi sluchovým a zrakovým vnímáním. Staňte se součástí jejího experimentu!

sobota 12/11

Choir of Young Believers /// Futurum Music Bar /// Praha

FB událost

Orchestrální sborový pop dánského projektu se střídavým obsazením vede zpěvák a kytarista Jannis Noya Makrigiannis. Tady se dočkáme hymnických písní s bohatými instrumentálními strukturami.

Radian, Han Bennink, Kaufmann-Gratkowski-De Joode /// Klub FAMU /// Praha

FB událost

Závěrečný večer Alternativy bude patřit perkusím, zkoumání různých možností hudebního projevu a netradičnímu jazzovému triu. Na pomezí improvizace, zvuku a ticha, tmy a světla. 

Purgist, COH x Paregorik, Drén, NBDY /// Papírna /// Plzeň

FB událost

Terénní nahrávky modifikované do ambientních noisových hypnóz polského Purgista si v Česku odbudou premiérovou prezentaci. Doprovod obstará hned trojice dalších zvukových pokusníků s elektronikou – C. O. H. & Paregorik, slovenský Drén a NBDY.

Kalle & Places /// Mandala /// Kopřivnice

FB událost

Koncentrované minimalistické slowcorové srdceboly a perspektivní slezský indie pop, pokojíčková atmosféra na pódiu.

Silent Night#8 /// Divadlo Ponec /// Praha

FB událost

Tématem dalšího celonočního setkání, u nějž se očekává, že ho zčásti prospíte a budete poslouchat mezi sny a bděním, je hauntologie, new age a zvukové objekty. Během sobotní noci se představí například Martin Jenkins s projektem The House in The Woods, který na dosud jediném albu vytvořil hudbu inspirovanou soundtracky k osmdesátkovým hororům, a Dedekind Cut, což je alter-go ambientního elektronika Freda Warmsleyho. Domácí scénu zastoupí sochař a hudebník Martin Janíček, Mojmír Měchura alias Trauma (autor hudebního doprovodu ke snímku Morava, krásná zem 2) a speciální ranní set zahraje Wim Dehaen z pořadatelského týmu Genot Centre.  

LES – Krákor Retrospektiva /// Paradox divadelní studio /// Brno

FB událost

Křtění undergroundu. Sebranka z Prahy, Třebíče i Rožnova po Radhoštěm bude řádit ve spodních proudech štatlu. To chceš.

Tommy Cash/// MeetFactory /// Praha

FB událost

Estonská hvězda youtubu káže post-sovětský rap. Bizár jaksepatří.

pondělí 14/11

Free Mondays: Alma & Little Husky ///  Roxy /// Praha

FB událost

Post-rock, Radiohead, jímavé atmosférické melodie. Oblíbená kombinace, která nás táhne k Sigur Rós, 65daysofstatic, Mogwai nebo čemukoliv, co vyplodí Thom Yorke. Přijďte i na londýnskou Almu. K tomu zahraje ještě místní pokojový písničkář Little Husky. Vstup zdarma.

Mammal Hands /// Jazz Tibet Club /// Olomouc

Jedna ze dvou, tří nejvýraznějších jmen současné mladé moderní jazzové scény (nejen) na britských ostrovech. Spletité kompozice s hitovým potenciálem. Olomoucký návrat roku.

Čtěte také: Jazzové žně v Olomouci. Listopad ve znamení Neil Cowley Trio, Mammal Hands a dalších

Čtěte také: Mammal Hands - tikající jazzový talent před výbuchem

14/11 – 07/12

Setkávání nové hudby Plus /// Divadlo na Orlí, HF JAMU /// Brno

Program

Ještě v říjnu v tichosti započalo Setkávání nové hudby Plus, která již neodmyslitelně patří k brněnskému podzimu. Mezi zahraničními hosty je letos duo Wojciech Błażejczyk a Krzysztof Knittel s projektem Trash Music, francouzský perkusionista Guigou Chenevier sólově i v doprovodu Ensemble Marijan, nebo třeba německá hráčka na fagot Stefanie Liedtke. Z domácí scény se představí například projekt Dust in the Groove Radima Hanouska a Martina Opršála a na závěr festivalu dojde i na českou premiéru multimediálního díla Tastes vzniknuvšího na soudobé brněnské scéně. (Adam Smaza)

úterý 15/11

Patrick Higgins /// PRAHA /4AM /// Brno

FB událost

Skladatel, klavírista a hybatel newyorské scény stál se svou kapelou ZS u otvíraní brněnské Prahy před dvěma lety. Nyní se vrací, aby s pomocí digitálního processingu elektrické i akustické kytary bořil hranice mezi elektronickou a klasickou hudbou.

Never Sol a hosté & Coals /// Palác Akropolis /// Praha

FB událost

Sáru Vondráškovou alias Never Sol asi nemusíme zdlouhavě představovat. V poslední době pracovala se sborem seniorek Elpida a pro svůj koncert si připravila multimediální koncept, kdy se laserové paprsky zasnoubí s jejím hlasem. Interaktivní audiovizuální vystoupení doplní polská elektronika projektu Coals.

středa 16/11 a sobota 19/11

Digitalism /// Fléda /// Brno

FB událost Brno | FB událost Praha

Taneční adult elektronika německých Digitalism míchá moderní disco, rave a vizuální podívanou. Na premiéru jejich aktuálního alba Mirage můžeme zajít do Prahy i do Brna.

čtvrtek 17/11

Pixies & Fews /// Forum Karlín /// Praha

FB událost

Legenda americké kytarové alternativy s písněmi, které nikdy nesoupeřily v hitparádě, ale stejně je znají všichni. Where is my mind?

Čtěte také: Pixies zveřejnili skladbu Talent, nové album vyjde koncem září

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.