Díky komunitě můžeme alba dělat, vydávat i vyprodávat. Idea o beatech a lidech

Idea Idea foto: archiv umělce

Josef Změlík alias Idea je aktivní postavou české rapové scény už téměř dvacet let. V prvé řadě MC, ale také promotér, hlava labelu Ty Nikdy, a nyní i producent vešel v obecnou známost v tandemu IdeaFatte, který vytvořil se zlínským DJem Fattem. Později se spojil s Boy Wonderem v projektu BoyBand a mimo jiné byl také u zrodu české grime scény. Zpětně mám pocit, že je jedním z těch rapperů, kteří co pár let obměňují svoji flow i zvuk. 

Právě tato snaha posouvat žánr a experimentovat mi byla vždy sympatická.
V rapu, který je z velké části založený na kopírování trendů, je třeba cenit inovace a posuny jakýmkoliv směrem. Pečlivěji jsem Ideu začal sledovat až relativně pozdě, v roce 2019, kdy vydal desku Tempo, kterou převážně produkoval slovenský vizionář FVLCRVM. Přestože ne všechny její polohy mi sedly, už tehdy jsem měl pocit, že slyším něco, co na domácí scéně nejde s ničím srovnat. 

Nové album O beatech a lidech dostává svému příhodnému názvu. Jednotícím prvkem je právě Idea – ať už jako producent nebo rapper. Spolupráce dvaceti čtyř umělců pod jeho taktovkou je jeho vlastním projektem „od A do Z“, jak sám říká. Mimo featy parťáků z Ty Nikdy se zde objevují například Hellwana, MC Dědek ze 6polnic, Jana Kirschner, Fvck Kvlt nebo Karlo z MilionPlus.

Deska O beatech a lidech vznikala zhruba rok a půl. Znamená to, že jsi na ní začal pracovat ještě před pandemií. Můžeš popsat, jak lockdowny a věci spojené s tím ovlivnily nahrávání a vznik alba? Respektive, jak to celé vlastně probíhalo?
Měl jsem na všechno moře času. Tím, že se nejely koncerty a nebyla potřeba regenerace po víkendech, se dalo na všem konstantně. Samozřejmě jsem si dával pozor a nedávali jsme s nikým sessions ve studiu, tak se to posílalo přes email. Ale mám pocit, že nejde nic poznat. Ničemu to neubralo na kvalitě, ani autentičnosti.

Je možné, že se atmosféra posledního roku nějak promítla i v náladě desky? Přijde mi, že většina tracků je ponurých a zádumčivých, veselejší místa se objevují spíše zřídka a vizuál je také bez barev.
Dělám beaty, které dost často závisí od samplu, co najdu, a ty si popravdě moc nevybírám. Mám rád všechny hudební polohy, ale samozřejmě jsem se za ta léta přežral poslouchání „hitů“ na první dobrou. Musí to ve mě vyvolávat emoce už při samotné tvorbě. Neřekl bych, že se na tom albu podepsala nějak výrazně ta atmosféra.

Kromě rapování ses na desce podílel také jako producent. Můžeš tuto svoji roli nějak popsat?
Spíš bych to otočil – kromě producentství jsem se na desce podílel i rapově. Měl jsem chuť dlouho podobnou věc od A do Z udělat. Myslím, že je to sen všech beatmakerů a není to úplně jednoduchá věc celou dobu myslet na koncept, propojování, čekání na kapely, odsouhlasování atd. To nemá s tvorbou beatů nic moc společného. Takže mě to velmi vyškolilo a do budoucna budu vědět líp, co udělat jinak. Pro mě je nejdůležitější krok, že se to stalo a setkalo s pochopením – nečekal jsem, že budeme s tisíci lidma na stejné vlně. To všechno jenom podtrhuje, že nikdy nesmím slevit z vlastních intuicí a pocitů. 

Co Fatte? Podílel se na desce nějak? Třeba jenom jako mentor v pozadí nebo jako někdo, za kým jsi šel pro radu?
Nepodílel, my si děláme poslední dobou vlastní věci. On dělá instrumentální počiny a zároveň pracuje na albu s JohnyBossem, takže věřím, že má práce dost. A taky po letech žije život, to je velice důležitá věc. Já si moc pro rady nechodím, chci se v tom topit sám. 

Nové album se vymyká mimo jiné tím, kolik je na něm featů. Napočítal jsem jich celkem 24. Byl někdo, koho jsi tam chtěl mít, ale nevyšlo to?
Supa, ale nedal to skrze covid. A vlastně Pain, ten měl úřadovat společně s Wonderem v tracku Nikdy mi nebylo líp. Ale nějak mu to nesedlo. 

Podle jakého klíče jsi featy vybíral? 
Neexistuje jiný klíč než vnitřní pocit. 

Neznám žádnou českou rapovou desku, která by zněla podobně jako
O beatech a lidech. U jakých hudebníků jsi poslední dobou čerpal nejvíce inspirace? 
Inspiraci nečerpám cíleně, ale poslouchám toho docela dost. Spíš mě inspirují producenti tím, jak třeba poměřují jednotlivé stopy mezi sebou. Že někdo dá basu víc než někdo jinej, někomu se ztrácí hi-hats v beatu a podobně. Je to alchymie, která podle mě vyžaduje totální soustředěnost poslechu. 

Jak moc je pro tebe důležitá komunita kolem rapu? 
Budujeme to od roku 2006 a myslím, že všichni společně můžeme za to, v jaké kondici momentálně rap na československé scéně je. Díky komunitě je pořád možnost alba dělat, ale taky vydávat, a nakonec i vyprodávat. 

Máš v plánu vyjet s Beaty a lidmi na turné? Je to vůbec možné, když je na albu tolik hostujících umělců?
Nemám, bohužel to nejde. Připravuju teď průřez albem, ale prakticky to bez hostů nelze. Mrzí mě to, snad se mi podaří udělat alespoň jeden koncert s kompletní sestavou.

TAG:

Související články

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.