Fvck_Kvlt a myšlení noci

Fvck_Kvlt a myšlení noci foto: Romana Kovacs

Za rapovým projektem Fvck_Kvlt se skrývá frontman punkových The Wilderness a raper Denis Bango. Zabijem sa! je na první pohled kontroverzní název, ze kterého mi připadá nejdůležitější právě vykřičník na konci. Ten předestírá intenzitu a téměř až fyzickou naléhavost celé desky.

Vlna soundcloudového rapu, která se před několika lety přehnala zejména anglofonními zeměmi, sklízí se zpožděním své plody i na československé scéně. Typické trapové beaty složené z dunivých 808 basů a sofistikovaných hi-hats dominují předchozímu albu Kvlt Teachings (2019) i aktuální nahrávce. Prochází jimi také eklektická fúze hip-hopových subžánrů (memphis rap, boombap), rovněž svým způsobem typická pro zmíněnou poslední rapovou vlnu. Třináct tracků z nové desky je ozdobeno množstvím zajímavých featů a spoluprací. Hned dvojí zastoupení má Ty Nikdy label s Ideou a Boy Wonderem, nechybí ale ani Edúv synPrezident Lourajder a objevuje se zde – možná trochu nečekaně – také Karlo z Milion plus. O hudební všestrannosti Denise Banga svědčí fakt, že si obě desky nejen sám vyprodukoval, ale je zodpovědný i za výsledný mix a mastering. 

„Zabijem sa je odkaz, že niektorým ľuďom môžeš kričať do ksichtu, že si na tom zle, že sa zabiješ a oni ti aj tak budú hovoriť, že choď sa prejsť do lesa, máš to iba v hlave, nevieš byť šťastný,” říká Fvck_Kvlt o první písni z nejnovějšího alba. Tematizace duševního zdraví i přiznání vlastní křehkosti jsou pro tvorbu osmadvacetiletého Bangy typické. Osobní zpověď Fvck_Kvlt je možné interpretovat zároveň jako generační zpověď té části mileniálů, která se odmítá ztotožnit s životem v dravém pozdním kapitalismu, jemuž dominuje stále větší nejistota střední třídy a ve kterém vítěz často bere vše. Ostatně jednou ze silných stránek textů Fvck_Kvlt je právě popis přediva společnosti, z jehož látky jsou utkány naše vztahy na počátku třetí dekády jedenadvacátého století.

„Čítal som Fukuyamu, boj je už vraj za nami,” odkazuje se Bango ke slavné tezi prominentního amerického politologa Francise Fukuyamy o konci dějin, který měl nastat po pádu železné opony na sklonku osmdesátých let. Triumf liberální demokracie však nenastal, a zvláště nyní je až bolestně zřejmé, že je tento konec dějin odložen do sféry politické fikce. „Tí čo to nedali majú zostat pred bránami,” dodává sarkasticky raper.

Zabijem sa! je nahrávka naplněná těmi myšlenkami, které se člověku znepokojeně točí hlavou ve tři ráno. Jestli nabízí i naději, nevím, ale útěchu zcela určitě. Jak rapují Fvck_Kvlt a Idea v písni ironicky nazvané Happyend: „Není to o tom, co chceš slyšet, ale o tom, co ti chceme říct.“

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.